Ízletes, frissítő, sőt, még egészséges is! Ezért fogyasszuk:
Emésztést elősegítő, étvágyjavító, puffadás esetén is ajánlott gyógynövénytea a menta. Szájüregi, gyomor- és bélfertőtlenítő. Oldja a menstruációs görcsöket, teája émelygést, hányingert is csillapít.
Melyek a legnépszerűbb menta fajták teázáshoz?
Három fő menta faj a borsmenta, fodormenta és a vad menta. Gyenge nyugtató hatású az idegekre és az emésztésre segítik a test relaxációját az elme és az érzékek tisztulását, ebből adódik széleskörű elterjedésük és használatuk. Közönséges megfázások influenzák és azok szövődményei ellen kíméletes szerek. Leginkább serkentő, epehajtó és emésztésjavító hatású a Borsmenta. A fodormenta lazító és jobb vízhajtó. A vad menta erőteljesebben görcsoldó, így a nehéz mestruációt segíti.
Ayurvédikus szemmel tekintve a Pitta és Kapha dosha egyensúlyozója, míg a Vata dosha kibillentője nagy mennyiségben.
Használható légúti betegségek esetén gargalizálásra és inhalálásra is, fogyasztva teája izzasztó hatású. A légzőrendszer megbetegedéseiben hasznos nyákoldó, nyáklazító tulajdonsága miatt. Ha asztmával, eldugult orral, torokgyulladással és telt arcüreggel bajlódunk, inhaláljunk mentát.
A húgyutak fertőtlenítésére, idegnyugtatásra is használhatjuk, valamint fejfájás, migrén, szédülés esetén is hatásos. A menta jó vértisztító, így a vér és általában a méregtelenítésében, mint vértisztító alkalmazható.
Hogyan készíthetünk mentateát?
Menta teát többféleképpen készíthetünk, akár friss, akár szárított levelekből.
Gyógyteaként fogyasztva: 1 teáskanálnyi szárított vagy 2 teáskanálnyi friss mentalevelet forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 perc után szűrjük le. 3-szor 2 dl-t fogyaszthatunk a nap folyamán.
Készíthető belőle mojito is citrommal, lime-mal jégkockával isteni hűsítő a forró napokon. Keverhető fekete teához vagy citromfűvel a változatosság kedvéért.
Miért tartsunk otthon mentát?
Kiválóan passzol desszertekhez, italokba, sokrétűen felhasználható gyógynövényről van szó, ezért ajánlott a menta konyhakerti tartása.