Hatástanilag nagyon széles spektrumú, értékes gyógynövény. Friss levelei intenzív citrom illatot árasztanak. A menta rokonai közül friss és citromos ízével tűnik ki.
A citromfű (Melissa officinalis) ételekben való felhasználása: kiválóan illik édes desszertekhez, bólékhoz és koktélokhoz, salátákhoz, nyers ételekhez, de még lekvárokba is. Eper, málna, egyéb vörös bogyós gyümölcsök jól illenenek citromfű levelekkel.
Fűszerezésre csak a frissen használjuk a leveleit. A szárított levelek inkább teának, főzetnek alkalmasak, mert nagyon gyorsan elveszítik zamatukat. A citromfű nyugtató hatása kimagasló.
Szervezetünkre gyakorolt hatása: A citromfű alvászavarok, nyugtalanság, ingerültség és depressziós hangulatváltozások esetén segíthet. Ezen kívül a citromfű csökkenti a gyomor-és bélrendszeri panaszokat is emésztés, görcsoldás. Életerő fokozó, megszünteti a tompaságot, zavarodottságot. Testi szinten szárít, melegít.
Külsőleg is alkalmazható kellemetlen ajakherpesz esetén, ugyanis vírusölő tulajdonsága van a benne található polifenolokoknak (antivirális). A citromfűből készült tea fejfájásnál is enyhülést hozhat.
A citromfű leveleit virágzás kezdetén gyűjthetjük május-júniusban.
Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van.
Gyuri bácsitól idéztünk – Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában
Magas ásványianyagtartalma van (bór, réz, vas, mangán, króm molibdén), szilícium. A vastagbélben szabályozza a B12 vitamin felhasználását.
Akinek kis kertje, erkélye van, érdemes ültetni citromfüvet, majoránnát, szurokfüvet (oregano), mentát, zsályát, levendulát, kakukkfüvet, koriandert, lestyánt, bazsalikomot, körömvirágot.
Citromfű tea elkészítése
Egy evőkanál 3 g teafüvet 2,5-3 dl vízzel forrázzon le, hagyja állni 15 percig, majd szűrje le. Ne használjon fémszűrőt, inkább tea tasakot.