A csíráztatás manapság szinte lét-fontosságú, a csíráztatással rendkívül sokat tehetünk a bélflóránk rendbetételéért. A csíra pozitív hatásai ősidők óta ismertek, vitaminhiányos időszakban vagy általános állóképességünk fokozásáért támogathatjuk vele immunrendszerünket. A csírák koncentráltan tartalmaznak rengeteg tápanyagot, és nem utolsó sorban nagyon finomak! A csírafélék természetes vitaminpirulának, illetve ásványi anyag- és fehérjepirulának is tekinthetők.
Ebből a cikkből mindent megtudhatsz, amit a csíráztatásról és az egyes csírafajtákról tudni kell. Megismerhetsz többféle növényi csíra egészségre gyakorolt hatását.
Csíráztatni könnyebb, mint gondolnánk! Munkánk eredménye már néhány nap elteltével ott díszeleg a konyhánkban, s amellett, hogy vidám látványt nyújt, fontos tápanyagokkal gazdagítja étrendünket és életenergiával tölt fel. A csírafélék képviselik a legegyszerűbben termeszthető, leggyorsabban növő és legfrissebb zöldséget.
Az otthon termesztett csírák a legfrissebb, legmegbízhatóbban bio-, vagyis organikus minőségű élelmet jelentik, amelyhez hozzáférhetünk.
A csírafélék fogyasztása ötezer éves múltra tekint vissza.
Fogjunk egy marék kicsiny, száraz magot. Öntsünk rá némi vizet és biztosítsunk számára meleg levegőt. Az alvó magból szinte rögtön, egy varázsütésre új élet sarjad. Mindössze néhány óra alatt pár fillérből a lehető legelevenebb étellel ajándékoz meg minket.
Miért csíráztassunk?
A magokban enzimgátlók vannak (fitáz) melyek gátolják az emésztést is. A csíráztatás során elbomlanak ezek az emésztést gátló enzimek. A magok csíráztatásával vitaminok és emésztésünk számára hasznos enzimek keletkeznek. Csíráztatással sokat tehetünk a bélflóránk rendbetételéért. A csírák sokféle ásványi anyagot tartalmaznak, mégpedig könnyen emészthető formában, mivel ezekből az ásványokból a csírák kelátokat képeznek, melyeket a szervezetünk közvetlenül fel tud használni. Nyersen fogyasztva a csírák enzimek valóságos tárházával látnak el minket.
Miért fogyasszunk sok csírát? A csíráztatás előnyei:
- egyszerűen termelhető hulladékok nélkül,
- fogyasztható nyersen vagy főzve, finom önmagában vagy izgalmas receptek alkotórésze lehet
- el tudja látni friss zöldséggel a családot egész évben, évszaktól függetlenül, és emellett még az élelmiszerekre fordított kiadásainkat is nagyban csökkenti
- lakásban lehet termelni talaj nélkül, egy héten belül be lehet takarítani, és szereti az egész család.
Napi vitaminadag csíranövényekből
Csak kevesen rendelkezünk nagy földbirtokokkal, de a legtöbben mégis találhatunk egy zugot otthonunkban, ahol megtermelhetjük a saját fogyasztásra szánt csíramennyiséget. A bolti római saláta, amelyet repülővel szállítottak a kontinens egyik végéből a másikba, aligha veheti fel a versenyt azzal a salátacsírával, amelyet frissen takarítottak be egy konyhai csírakertből…
A csíráztatáshoz a következőkre van szükségünk:
- valamilyen csízáztató edényre,
- levegőre és vízre,
- sötétségre és melegre,
- magokra, gabona- és babszemekre.
Milyen fajta csírák léteznek?
Retekcsíra
A retekcsíra enyhén csípős ízű. Sokféle ételben használható nyersen vagy párolva. Müzliben, joghurtban, túróban és saláta keverékekben is kiváló ízű.
Brokkolicsíra
A brokkolicsíra íze a friss káposztára emlékeztető, enyhén csípős. Sokféle ételben használható. Sok kálciumot és szulforafán nevű vegyületet tartalmaz, amely elpusztítja a Helicobacter lylori-t, ami a fekélyek és a gyomor rákos megbetegedéséért felelős.
Lucernacsíra
A lucernacsíra kiválóan fogyasztható vajaskenyérrel, salátákban, levesekhez. A csíra finom, zsenge növény ízű. Nagyon sok vitamint tartalmaz (A, B1, B2, C, D, E, H, K, kén) ásványi anyagokat (kálcium, foszfor, vas, magnézium, kálium, cink, nátrium, mangán, bór). Rostanyaga serkenti az emésztést. Növényi hormon tartalma a női megbetegedések ellen hat. A benne lévő szaponin zsíroldó hatású.
Mustármag csíráztatásra
A mustárcsíra kiválóan fogyasztható vajaskenyérrel, levesekben, müzliben. Erős ízű csíranövény. Antibiotikus hatású. Tisztítja a nyálkahártyát. Az epére és a májra kedvezően hat, csökkenti az emésztési zavarokat. Élénkítő, izomfájdalom enyhítő, vértisztító.
Napraforgómag
A napraforgó csíra mogyoró ízű. Sok vitamin és ásványi anyagot tartalmaz, magas a fehérje-és olajtartalma. Többek között A, B1, B2, B6, B12, D, E, F, K vitamint, ásványi anyagokat (kálcium, foszfor, vas, magnézium, kálium, cink, nátrium, réz) enzimeket és illóolajat tartalmaz (kb. 40% olajat), mely telítetlen zsírsavakban gazdag. Fogyasztás előtt tisztítsuk meg a mag héjától a csírákat. Kiváló sajtokhoz, joghurtban, túróban, és saláta keverékben. Egy tányér csíra előállításához 1-2 evőkanál mag elegendő.
Vöröshagymacsíra
A vöröshagymacsíra kiválóan fogyasztható vajaskenyérrel, salátákban, müzliben. Zsenge hagymaízű csíranövény. Gyulladáscsökkentő, antiszeptikus és nyálkaoldó hatása van. Vértisztító. Enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat. Sok vitamint (B1, B2, C) és ásványi anyagot tartalmaz (K, Ca, Mg, P, Fe).
Csíráztatáshoz nagy segítséget nyújthat egy csíráztató edény!
Hogyan kell csíráztatni?
- Előkészítés. Készítsük elő a magokat! Vegyük ki a törött és a repedt szemeket, majd a többit folyóvízben alaposan mossuk át! A mosáshoz használhatjuk a csíráztató készlet lukas darabját, vagy akár egy szűrőt.
- Áztatás. A mosás után helyezzük a magvakat egy edénybe, majd öntsünk rá annyi langyos vizet, hogy ellepje! Figyeljünk rá, hogy a víz legalább kétszer annyi legyen, mint a mag! A választott magoktól függően eltérhet a szükséges áztatási idő, ezt a csíráztatásra árult magvak csomagolásán jelzik. A gabonaféléket és hüvelyeseket (pl. búza, rozs, zab, illetve csicseriborsó, zöldborsó, lencse, mungóbab) egyébként jellemzően 12 órán át, a kisebb magvakat (pl. retek, lucerna, köles, napraforgó, zsázsa, káposzta) 4-6-8 órán át, míg a nagyobb, vastagabb héjú magvakat 18-24 órán át kell áztatni. Érdemes melegebb, 28-30°C-on tartani a magokat ez idő alatt. Ha erre nincs lehetőség, a szobahőmérséklet is megfelel, de akkor hagyjuk kicsit tovább ázni őket!
- Átmosás. Mossuk le ismét a magokat!
- Csíráztatás. Az első napokban tartsuk a csírákat jól szellőző, sötét helyen, kb. 28-30°C-on! Ha szobahőmérsékleten tartjuk az edényt, kicsit lassabban csíráznak ki a magok.
- Öblítés. Vigyáznunk kell, nemhogy bepenészedjenek a magok, minden nap kétszer öblítsük le őket folyó víz alatt, majd alaposan csöpögtessük a vizet. Ügyeljünk, hogy a víz ne álljon meg a magok alatt, mert ez beindíthatja a penészedést.
- Maghéjak eltávolítása. Magtól függően 2-4 nap után indul be a csírázás. Ilyenkor egy alapos átmosással a maghéjak leválnak a csíráról. Ezeket öblítések alkalmával dobjuk ki. Vigyázzunk rá, hogy alaposan csöpögtessük le a vizet, mielőtt visszatesszük a magokat a csíráztató edénybe! Ilyenkor már tehetjük világos helyre, de direkt napfény ne érje!
- Fogyasztás. Élvezzük ki a munkánk gyümölcsét! Fogyaszthatjuk frissen, de műanyag zacskóban vagy befőttesüvegben sokáig eláll a hűtőben is.
Ugyanazokból a magokból készíthetünk mikrozöldségeket is 8-18 nap alatt.
Mikrozöldségek termesztése
Ehhez egy 6-8 cm magas csíráztató tálcára van szükségünk, melyből le tud folyni a felesleges víz. A tálcát megtöltjük 3-5 cm vastag földréteggel. Egyenletesen rászórjuk a magokat, lesimítjuk és megöntözzük, majd vékony (0,5 cm) földréteggel betakarjuk. A mag méretétől függően 1-2 evőkanál vetőmagot szórunk egy 20 x 20 cm nagyságú felületre. A retekmagból többet szórunk, a brokkoli magból pl. kevesebbet, mivel abban 2x annyi szem található 1 g vetőmagban. Mindig olvassuk el a csomagoláson található utasítást. A tálcákat tartsuk világos helyen, de ne érje direkt napsütés őket. Kerüljük a túlöntözést, finom permetszerű öntözéssel nedvesítsük be a tálca felületét szükség esetén.
Mikor a csíranövényeknek megjelentek az első igazi levelük, azokat ollóval levágjuk és átöblítés után már fogyaszthatjuk is.
Felhasznált források:
- Mark M. Braunstein: Csírakert a konyhában
- Dr. Csicsor János, Hymato, Mikrobiom előadása