A kolin fontos szerepet játszik az energia metabolizmusában, valamint a zsír és koleszterin szállításában a májból a test többi szövetébe.
Kolin támogatja
Agyműködés
Táplálkozás, anyagcsere
Tudtad?
A kolin vitaminszerű tápanyag, amely részt vesz az energiacserében és a neurotranszmitter szintézisében. A kolint valójában kis mennyiségben szintetizálja a test, de az egészség fenntartása érdekében be kell juttatni a szervezetbe táplálékból vagy kiegészítőkből.
A kolin az acetilkolin prekurzora, amely fontos neurotranszmitter, részt vesz az izom-szabályozásban, támogatja a memóriát és más idegrendszeri funkciókat.
Sportolás mellett szintén hasznos lehet a kolinbevitel, mivel a kolin javítja az izomsejtek közti kommunikációt, így javítja az állóképességet.
Miért használjuk? – A kolin szerepe
- Védi a májat és segít ellátni a máj méretlenítő feladatát, erős megterhelés esetén (pl. alkohol vagy drog miatt), valamint megakadályozza zsírok lerakódását a szervben.
- Segíti a zsírégetést: fokozza a szervezet zsírfelhasználását.
- Kolinnal nagyban csökenthető az epekövek kialakulásának valószínűsége.
- Csökkenti a koleszterinszintet.
- Segíti bizonyos kognitív funkciókat, javíthatja a memóriát.
Jó ételforrások
Kolin forrás a hús, baromfi, hal, tejtermékek, tészta, rizs és tojás.
Pótlása elsősorban azok számára javasolt, akik kevés tojássárgáját és májat esznek. A napi javasolt kolin-bevitel még az EFSA szerint is minimum 400 mg felnőttek számára. 1 db tojássárgája 100-150, míg 10 dkg máj 200-450 mg kolint tartalmaz. Más ételek kolin-tartalma alacsony.
Jó alternatíva lehet: GAL Kolin-só cseppek
Átlagos napi bevitel
Az élelmiszerekből származó kolinbevitel javarészt 150 milligrammal az ajánlott bevitel alatt van.