A népesség nagyobbik hányada városokban él. Zsúfolt központokban, melyek már nem alkalmasak arra, hogy kielégítsék a tápláléktermelés igényét. Kénytelenek vagyunk – lennénk – bevásárlóközpontokban megvásárolni a számunkra szükséges élelmi-szert. De vajon megvagyunk-e elégedve a felhozott kínálattal? Akarjuk-e azt enni, amiről fogalmunk sincsen, hogyan került oda, mivel kezelték, hol készült… és elhisszük még azt, amit ráírnak?
Szerte a világon rengeteg kreativitással próbálnak választ találni arra a kérdésre, hogy lehetséges-e a városbeli termelés? Egyre nő az igény! Érezzük, hogy valami nem stimmel. Beleharapunk a banánba, de már szinte íze sincsen. Megvesszük a becsomagolt rukkolát, de vegyszerszaga van, mikor kibontjuk a csomagolást.
A városi mezőgazdaság már megjelent, például: Bologna (tetőtéri kertek, önkormányzati lakások), Zürich (szállítókonténer kertek áruházaknak), New York (akvapónia üvegházak háztetőkön) és Tokió (egy cég átalakította székhelyét egy irodai kertté).
Beltéri növénytermesztés vetőmagokból
- Hogyan tudjuk átformálni magunkat városi gazdákká, ha nem tudunk veteményeseket, kerteket vagy erkélyeket használni?
- Nem lenne praktikus, ha a zöldségeink otthonainkban teremnének, például a konyhaasztalon, a tűzhely mellett vagy a nappali szobában?
Csak annyit kell tenned, hogy átrendezed a lakásod, hogy olyan feltételek tudjanak megvalósulni a növények számára, akár a természetben. Tehát szükség van talajra, vízre, levegőre és fényre.
Hol érdemes kezdeni?
Egy csíráztató edény vagy tálca is elegendő a induláshoz, ügyelve arra, hogy a rendelkezzen lyukakkal a víz elvezetésére. Vagy fogj egy ládát, töltsd fel virágfölddel (3-5 cm), helyezd el a vetőmagokat és ügyelj a megfelelő mennyiségű vízellátásra. Vigyázz, hogy ne fedje el teljesen a víz, csak annyit locsolj rá, amennyitől éppen, hogy nedves lesz, így a növény néhány nap múlva kihajt. Használhatsz alternatív anyagokat is, például kókuszrost vagy perlitet (amelyeket kertészeti boltokban és a központokban tudsz megvásárolni), vagy létrehozhatsz egy hidropónikus rendszert (hidroponika a növénytermesztés azon módja, amely nem talaj közvetítésével, hanem tápfolyadék használatával működik).
Miután a vetőmagok kihajtanak, fontos, hogy kielégítsd a hajtás minden igényét, ha szükséges tápanyag hozzáadásával is igényesebb növényfajták esetében. A vízadagolásnál emlékezz arra, hogy a beltéri növények kevesebb vizet igényelnek, mint a kültériek. A hőmérséklet nem okozhat problémát, mivel általában otthonunkban 18 és 25 °C –os skálaérték között mozog a hőmérséklet, ami több, mint elég a legtöbb növény számára. Eddig egyszerű volt a helyzet, de az igazi problémát az jelenti, hogy otthonunkban nehéz olyan helyet találni a növényeink számára, ahol elegendő fényt kapnak. A legtöbb zöldségfajtának szüksége van a közvetlen fényre, különösen télen, de ezt a problémát egy jól megválasztott hely megoldhatja, amely valószínűleg képes kielégíteni a fényigényt.
Tehát, ha több déli fekvéssel rendelkező ablakod van, akkor neked kell pótolni a fényt növekedést segítő fénylámpával. Vannak különböző típusú és méretű, nagy teljesítményű lámpák, amelyek külön erre a célra lettek kifejlesztve. A LED lámpák használata rendkívül költséghatékony az energiafogyasztás szempontjából, lehetővé teszi a nagyon specifikus fényspektrum keletkezését, amely optimálisnak mondható a fotoszintézis stimulálása szempontjából.
Ezeknél a készülékeknél nem csak a benti növényeket, de tél közeledtével a kinti növényeket is megvédhetjük a hidegtől, ráadásul új ciklusba is kezdhet a növény termése vagy virágzása a nap/éj ciklus megváltoztatása miatt. Az eredmények bizonyos növényeknél eredményesebbek, például a chili paprikánál, az epernél, a bazsalikomnál, a salátánál és a koktélparadicsomnál.
A folyamat nyilván nem egyszerű és teljes mértékben nem helyettesíti a hagyományos kültéri kertet, mert akármennyire igyekszünk, a tér és az erőforrások sosem lesznek annyira kedvezőek a növekedésnek, mint a kültéri növénytermesztés esetében. De egy dolog biztos: láthatod, hogyan növekszik napról napra növényed a könyvespolc mellett, a konyhában vagy az íróasztalnál. Ettől biztosan jobb kedved lesz, hiszen segítenek majd újra felidézni a rég nem látott kapcsolatot az ember és a természet között.
Hogyan nevelj téli kertet? Olvasd el tippjeinket!
Hogyan nevelj téli konyhakertet – téli fűszernövények és mikrozöldek: Kattints ide és olvasd el
Forrás: Grow the Planet