Faluhelyen, kisvárosokban régóta folyik a háztáji termelés, melyek adott esetben már tényleg kiváltják a piaci vásárlást vagy annak egy részét. De lehet a szomszédokkal, utcabeliekkel cserekereskedelembe bonyolódva a salátáért tojást, a gyümölcsért kolbászt kérni, és fordítva. Ez a folyamat tulajdonképpen az önellátás.
A háztáji gazdálkodás kicsiben kiegészítés, nagyban vagy közösségi összefogáson alapulva viszont akár a megélhetést is jelentheti. Ismerek olyat, aki a betegsége miatt vágott bele a gyógynövény termesztésbe. Kúraszerűen kísérletezett a gyógynövényekkel, életmódot váltott, megtermelte magának a vitamindús növényeket és pár év múlva búcsút intett a kiinduló problémájának. Azonban a füveskertje megmaradt, most másoknak segít.
Miért éri meg és mit ad a saját konyhakert nevelése?
Elsősorban étel, másodsorban pedig önbizalmat, sikerélményt adó munkát, és új ismereteket. Nem mellesleg olyan időtöltés, melyet jó időben a szabad levegőn lehet végezni. Edzésnek is kiváló (kérdezz meg valakit, szokott-e izomláza lenni a gyomlálás után), valódi javakat előállító, értelmes munka.
Ehhez persze alapfeltételként kert kell, vagy legalább egy pár négyzetméternyi helység / egy balkon, aztán pedig segítség az elinduláshoz, némi know-how és oktatás, valamint vetőanyagok, az első kertbeindításhoz.
Az esetek döntő részében az önellátást eddig nem gyakorlóknak szükségük van segítségre a kezdeti lépésekben, ismertek átadásával, gyakorlati példák bemutatásával, erre kiváló eszközök a találhatóak a honlapunkon.