A petrezselyem ásványokban vitaminokban és vasban gazdag így jó növényi tápanyagforrás. Szintén jó melegítő hatású vízhajtó különféle megfelelések gyengeségi állapotok esetén. Hatékonyan serkenti a menstruációt elmulasztja a mestruáció előtti görcsölést és fejfájást. Segít a vese és epekövek eltávolításában.
A petrezselyem félárnyékos helyeken érzi jól magát. A petrezselyemnek két fajtáját különböztetjük meg: a sima és a fodros levelű metélőpetrezselymet. Ezek a fajták mind küllemüket, mind pedig ízüket tekintve eltérőek. A sima levelű petrezselyem levelei egyenesek és fényesek, míg a fodros levelűé erősen hullámosak és mattok. Íz szempontjából a sima levelű petrezselyem aromája erőteljesebb.
Petrezselyem és petrezselyem közöt mi a különbség?
A metélőpetrezselyem jobban elviseli a szélsőséges talajokat, élvezhető gyökeret (fehérrépa) nem fejleszt, viszont dús lombkoronát növeszt.
A közönséges petrezselyem gyökérzöldség, amelynek a főterméke fehér színű gyökér, de a zsenge friss leveleit is használjuk ételek ízesítésére és díszítésére (petrezselyemzöldje).
Petrezselyem szervezetünkre gyakorolt hatása
Gyógynövényként leginkább a veseműködés serkentésére használják. A petrezselyem vasat és kalciumot, B1, B2, C és E-vitamint, illetve béta-karotint tartalmaz. Úgyhogy bánjon vele bőven!
A petrezselyem ételekben való felhasználása
A petrezselyem nagyszerű ízt ad a leveseknek, burgonyának, és sok felfújtnak. Vagy varázsoljon egyszerű pestot vagy smoothie-t saját termesztésű, aromás petrezselyemnövényből, zöldségzöldjéből! Ha nem vetjük alá hőkezelésnek, még a C-vitamin tartalma is megmarad!
Petrezselyem felhasználása teaként: petrezselyemtea
Leforrázunk 3 dl vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított szárított petrezselyemlevelet, majd negyedóra elteltével leszűrjük. Étkezések előtt fogyasztva megkönnyíti az emésztést.
Vese vagy méh erősítésére friss petrezselyemlevélből használjon két kávéskanállal étkezésekhez. A petrezselyem a borókabogyó hoz hasonló hatású valamivel enyhébb.