Másnéven „vad fokhagyma” vagy „erdei fokhagyma”.
A medvehagymát szezonjában frissen szedve a piacon vagy cserépben is megvásárolhatja. Levelei hosszúkásak, 5-20 cm nagyságúak, világoszöldek. Virágai fehéres színűek, április-májusban nyílnak. Az egész növény fokhagyma illatú. Legyen óvatos, ha a medvehagymát erdőben szedi! Hasonlít ugyanis a mérgező gyöngyvirágra, ráadásul ugyanabban az időben is virágzik. Csak akkor szedje le, ha egészen biztos a dolgában! A gyöngyvirág levelei szagtalanok.
A medvehagyma ételekben való felhasználása
Segítségével rengeteg fogásnak és szósznak adhat összetéveszthetetlenül finom ízt. A levelei tavasszal március és május környékén a legfrissebbek, legízletesebbek. Ebben az időszakban lehet gyűjteni a medvehagymát! Ha az év folyamán később sem szeretne lemondani a medvehagyma által nyújtott élvezetekről, akkor nagyon könnyen készíthet belőle pestot, amit aztán üvegekbe töltve tárolhat, olívaolajjal és sóval tartósíthat.
Az enyhén fokhagymaízű pesto kiválóan illik a tésztaételekhez. Egy saját készítésű medvehagymás friss sajtkrém vagy salátaöntet szintén igazi különlegesség.
Hogyan hat a medvehagyma a szervezetünkre?
A fokhagymához hasonlóan a medvehagyma is hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez, megakadályozza a lerakódásokat az erek falán, ezáltal véd az érelmeszesedéstől.
A medvehagyma leginkább fűszernövényként használatos, erős íze kellemes aromát kölcsönöz az ételeknek, sokoldalúan elkészíthető. Frissen érdemes fogyasztani, mert szárítva és fagyasztva is veszít aromaanyagaiból.