A Bükki Füvesember, Gyuri bácsi így foglalja össze a csalán jótékony hatásait és buzdít fogyasztására:
A csalán sokoldalú gyógynövény, az egyik legjobb vértisztító, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. Lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használjuk. A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
gyorgytea.hu
Csalánleves recept
Hozzávalók:
- 1 kg csalán
- 3 cikk fokhagyma
- 2 dl tejföl
- 2 evőkanál liszt
- só, bors, ecet
A fiatal csalánt megforrázzuk és sós vízben (/alaplében) a fokhagymával együtt megfőzzük. A tejföllel és liszttel behabarjuk, majd 10 percig főzzük. Sóval, borssal és ecettel ízesítjük.
Csalánfőzelék
Hasonlóan készítjük, mint a csalánlevest, csak sűrűbb állagúra főzzük.
Hozzávalók:
- 1 kg csalán
- 3 cikk fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 2 dl tejföl
- 3 evőkanál liszt
- fél liter alaplé
- só, bors, olívaolaj
A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. Egy kevés zsiradékon enyhén megpirítjuk, majd hozzáadjuk a felszeletelt csalánt. Kevergetjük néhány percig a csalános-hagymás keveréket, majd felöntjük annyi alaplével, amennyi ellepi, és főzzük. Mikor megfőtt, botmixerrel pürésítjük. Sűrűségtől függően, a tejfölbe kevert liszttel behabarjuk. Sózzuk, borsozzuk. Ízlés szerint egy pár csepp ecettel vagy citrom levével ízesítjük. Csepegtethetünk rá egy kevés olívaolajat is, hogy még tartalmasabb legyen.
Csalántea
Szedés után felakasztva szárítsuk, és tároljuk száraz helyen. A csalán leveléből készült teát egész télen fogyaszthatjuk, kellemes ízű, tápanyagokban gazdag, gyógynövény ital.