Ősszel érik a kökény, ám a gyümölcsöt akkor érdemes begyűjteni, ha már megcsípte a dér, mert ezután finom, édeskés az íze, előtte még elég fanyar. Erdőket, mezőket járva könnyedén találkozhatunk a kökénnyel, bogyóit tövises ágakról kell leszüretelnünk, de megéri a kínlódást.
Apró, hamvas, kékes-fekete színű bogyós gyümölcs, amelyből lekvárt, likőrt és gyógyitalt is készíthetünk.
A kökény sokrétű felhasználása
A szakirodalom szerint a kökény termése gyulladáscsökkentő hatású. A belőle készült lé a megfázásos időszakban aranyat érhet. Magas C-vitamintartalma is hozzájárul az immunerősítéshez. A kökény evés előtt fogyasztva javítja az étvágyat és az anyagcserét. A kökényből készült lekvár serkenti a gyomornedvek termelődését.
Beszereztünk egy zacskóval ebből a fantasztikus kék elixírből? Akkor kökény lekvár készítésre fel!
Egyszerű és finom kökény lekvár recept
- 2 kg kökény
- 2 kg alma (lehetőleg édesebb fajta)
- 2 citrom
- víz
- 40 dkg cukor fél literenként
Az alma édessége és a citrom fanyarsága kiváló ízű kökény lekvárt eredményez.
- Megtisztítjuk a hozzávalókat. Felaprítjuk az almát és a citromot, majd a kökénnyel együtt egy lábasba tesszük. A cukrot még nem öntjük bele! Csak annyi vizet öntünk rá, ami éppen ellepi.
- Főzzük puhára az egyveleget nagyobb lángon. Lényeges, hogy felforrjon, de közben ne hagyjuk leégni az alját, kavargassuk. Amikor megpuhult félretoljuk, hagyjuk összeérni legalább egy éjszakát.
- Másnap leszűrjük. A szűrt levet felrakjuk a lángra és fél literenként 40 dkg cukrot mérünk bele. Aki édesebben szereti, az többet tegyen. Ezzel a mennyiséggel nem lesz túl édes, de van, aki pont így szereti. Például én.
- Főzés közben kóstoljuk meg bátran elég édes-e, hiányolunk-e még belőle valamilyen ízt. Addig főzzük, míg a kellő sűrűséget eléri. Ha gyorsítanánk a folyamaton, tegyünk bele egy kis pektint (természetes zselésítő).
Amint elkészült, tiszta üvegekbe öntjük.