Nem csak szilveszterkor vagyok a lencsefőzelék rabja! Szeretem a savanykásságát: citromlé, ecet, mustár, hagyma és babérlevél együttese fenomenális ízkombinációt alkot. Nem beszélve a lencséről, amiben nem kevés A-, B1-, B2-, B9-, B11-vitamin, kalcium, foszfor, folsav, magnézium, kálium, cink és vas található. Lencsefőzelékre fel!
Előkészületi idő: 10 perc
Főzés: 90 perc
Kész: 100 perc alatt
Hozzávalók
- Lencse 50 dkg
- Liszt 5 dkg a rántáshoz
- Zsír 5 dkg vagy olaj a rántáshoz
- Hagyma 2 nagy fej
- Fokhagyma 1 gerezd
- Mustár 1 dkg
- Ecet fél dl
- Fél citrom leve
- Pirospaprika 1 g
- Babérlevél 2 db
- Só 2 dkg
Elkészítés
A lencsét a zacskóból egy edénybe, vagy tálba szórjuk és vizet öntünk rá. Átkavarjuk a kezünkkel: a rossz szemek feljönnek a tetejére, ezt gyorsan leöntjük. A megtisztított lencsét egy éjjen át hideg vízben áztatjuk (ez a lépés kihagyható: ekkor megnő a főzési idő pár perccel).
Kevés zsiradékon megdinszteljük (pirítjuk) az apróra vágott hagymát és a fokhagymát. Rátesszük a lencsénket főni annyi vízben, amennyi főzeléket készíteni szeretnénk (~1,5 l). Ha van otthon szalonnabőrke, maradék sonkadarab, vagy valamilyen füstölt áru, dobjuk bele, még finomabb lesz tőle. Beleszórjuk a fűszereket (só, babérlevél) és lassú-közepes lángon egyenletes forralással főzzük puhára.
Közben világos rántást készítünk: olaj, liszt és kevés pirospaprika.
Mikor megfőtt a lencse, berántjuk és ecettel, citromlével, mustárral, cukorral ízesítjük. Közben kóstolgatjuk, és saját ízlésünkre formáljuk. Mikor finom, és a berántás óta forrt 10 percet, elzárhatjuk.
Feltétnek készíthetünk hozzá fasírtot, vagy sült virslit.