Főzhetik bográcsban és fazékban, lábasban egyaránt. Közmegállapodás, hogy a legjobb gulyásleves kemény marhahúsból készül és csakis bográcsban!
Gulyásleves eredete: az 1750-es évektől főleg az elnémetesítési politika elleni tiltakozás egyik eszköze volt minden, ami magyar: irodalom, zene, tánc, viselet, szokás, étel vagy akár az ital. Felkapták, népszerűsítették, favorizálták! Így történt ez a gulyással is.
A hagyományos gulyásleves marhahússal, a hamisgulyás leves hús nélkül készül, a többi hozzávaló ugyanaz. Ha érdekel a receptje, itt megtekintheted: Hamisgulyás leves recept.
Sertéshúsból is készíthetjük a gulyáslevest, ekkor nem lesz olyan gazdag az ízvilága, viszont hamarabb elkészül.
Hozzávalók
- Marhalábszár 25 dkg
- Burgonya 1 kg
- Hagyma 3 fej
- Fokhagyma 2 gerezd
- Sárgarépa 2 db
- Lecsó 4 evőkanál, vagy 1-1 paprika és paradicsom felkockázva
- Zsír
- Pirospaprika
- Köménymag, só
Hagyományos gulyásleves elkészítése
- Egy fakanál zsírban megpirítjuk a hagymát. Megszórjuk pirospaprikával és folyamatosan kevergetve le ne égjen megolvasszuk a zsírban a fűszerpaprikát. Ezután beletesszük a marhahúst, rázúzzuk a fokhagymát, megszórjuk köménymaggal és sóval, valamint hozzáadjuk a lecsót is. Átkavarjuk és hozzáadunk egy pohárka vizet.
- Amikor már majdnem puhára pároltuk a húst, és a víz is elpárolgott, hozzáadjuk a megpucolt, felkockázott burgonyát és a felkarikázott sárgarépát valamint annyi vizet, hogy mind ellepje.
- Mikor a marhahús már puha és a krumplit is szét lehet nyomni kanállal, mert jól megfőtt, elkészült a gulyáslevesünk. Kóstoljuk meg és ízesítjük még, ha szükséges.
Csipetkét (liszt+tojás) is főzhetünk bele.