Gluténmentes, a többi kvász recepttel ellentétben nem gabona alapú kvász receptet mutatok be. A tejsavas erjedést az élőflórás tejföl illetve ha kapunk vagy készítünk kecskesavót, akkor az indítja be. Segít a szervezetben felgyülemlett méreganyagok, a nehézfémek és toxinok semlegesítésében.
Mi az a kvász és miért is igyuk rendszeresen?
A kvász tejsavas erejesztéssel készülő ital, szervezetünkre sokféle pozitív hatást gyakorol, természetes probiotikum. Otthon egyszerűen elkészíthető.
- Meggátolja egyes, betegségeket okozó mikrobák szaporodását, baktericid hatása bizonyított
- Kiválóan üdít és oltja a szomjat
- Segíti a gyomorműködést és az emésztést
- Magas a B-vitamin tartalma
- Javítja az anyagcserét
- Természetes probiotikum
- Segít helyreállítani a szervezet elektrolitszintjét, így fogyasztása kifejezetten ajánlott sportolóknak és nehéz fizikai munkát végzőknek
- Mindezek mellett tucatnyi aminosavat, számos mikroelemet tartalmaz
- Élettani hatása hasonló a kefírhez
Kvász készítése – hozzávalók
- 5 literes befőttesüveg vagy egy nagyobb edény
- Pamut tasak
- 1 pohár cukor vagy méz
- 2 evőkanál élőflórás tejföl (lehetőleg házi, vagy jó minőségű pl. Cserpes)
- választott gyógynövények, ízesítés (nagyon finom például a fokhagymás-céklás kvász, illetve olyan gyógynövényeket használhatunk, mint cickafark vagy vérehulló fecskefű)
- 3 liter tiszta víz vagy kecskesavó
Érdekes lehet: kecskesavó készítése házilag 1 óra alatt
Hozzávalók: 3 liter kecsketej, 6 citrom kifacsart leve
Elkészítés: Forraljuk fel a tejet, majd hagyjuk langyosra kihűlni, és adjuk hozzá a citromok levét. Megjelenik a tetején egy sárgás-zöldes színű folyadék, az a savó. Pamut szűrőn keresztül szűrjük le, a savót pedig már használhatjuk is.
Kvász elkészítése – az 5 perc alatt
- Fogjuk egy pamut tasakot és tegyük bele a kiválasztott gyógynövényeket (vérehulló fecskefű, cickafark, fokhagyma vagy cékla) és egy jó nehéz korábban alaposan megtisztított követ. Ezt tegyük bele az 5 literes befőttesüvegbe vagy alternatívaként egy edénybe. A kő azért szükséges, hogy a gyógynövényes tasak ne jöjjön fel a folyadék felszínére.
- Töltsük fel az edényt a tejsavóval, vagy ennek hiányában 3 liter tiszta vízzel. Ezt követően keverjük hozzá a tejfölt és a cukrot. Alaposan keverjük át.
- Takarjuk le az üveget egy darab légáteresztő anyaggal (gézzel, konyharuhával), majd egy gumival rögzítsük, hogy ne jusson semmilyen szennyeződés az edénybe.
- Tároljuk sötét, szobahőmérsékletű – meleg helyen két hétig az edényt. Én a konyhaszekrényben szoktam tartani. Folyamatosan tartsuk szemmel, tartsuk tisztán, fermentáljuk ki alaposan. Nem szabad hagyni hogy bebüdösödjön, bepenészesedjen, mert az veszélyes is lehet. Mossuk át ha nem tűnik megfelelőnek. Két hét alatt megtörténik az fermentációs folyamat és elkészül a gyógyító italt.
Igyunk belőle egy fél csészével minden nap étkezés előtt.
Érdekesség, hogy 989-ben a kijevi Nagy Herceg a keresztény vallás felvételekor elrendelte, hogy a népnek osszanak kenyeret, mézet és kvászt. 1891-ben a tudósok felfedezték, hogy a tífuszt és a kolerát okozó baktériumok 20 perccel azután, hogy érintkezésbe léptek a kvásszal, elpusztultak.
Felhasznált források: