A chiamag “ejtsd: csia” igazi szuperétel! Te tudod, hogy kell helyesen enni a chia magot? Itt a 10 szuper felhasználása!
A chiamag a legegészségesebb magok között
Hasonló nagyszerű omega-3 zsírsav- és rostforrás, mint a lenmag, ráadásul bőven tartalmaz tiamint, magnéziumot, mangánt és fehérjét is. Sok benne az antioxidáns, segíthet csökkenteni a vércukorszintet, sőt még az étvágyat is. Rendszeres fogyasztása segít csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét is.
Teljes mértékben gluténmentes, növeli az állóképességet, szabályozza a vércukorszintet, gyorsítja az anyagcserét, ezáltal segít a testsúly csökkentésében. Napjainkban újra felfedezve, fénykorát éli, sokan ezért “superfood”-nak, vagy “új élelmiszernek” is nevezik. Egész évben ajánlott, de az őszi-téli időszakban, amikor kevesebb friss gyümölcshöz, zöldséghez jutunk hozzá, kiemelten fontos.
Számos előnyös tulajdonsága közül kiemelkedő Omega-3 és Omega-6 esszenciális zsírsavak megfelelő 1:3 aránya. Ezeket az emberi szervezet nem képes előállítani, így ezeket külső forrásból kell bevinni.
Figyelem! A chiamag napi fogyasztása nem haladhatja meg a 15 grammnyi mennyiséget, ugyanis a túlzott rostbevitelnek kedvezőtlen következményei is lehetnek. A sok rost fogyasztása – ha nem iszunk eleget közben – puffadást, görcsöket, székrekedést okozhat. Ami nem jó, főleg ha reggeli után tör ránk a munkahelyünkön… A kulcs a mértékletesség!
A chia elkészítése
Az apró, nagyjából 1 mm átmérőjű, barna, fekete, szürke és fehér színű magok különlegessége, hogy képesek folyadékból a saját súlyok tizenkétszeresét is felvenni. A magok beáztatva megduzzadnak és zselés állagúvá válnak. Csak öntsük fel a kedvenc növényi tejünkkel vagy sima vízzel és várjunk legalább 15 percet. Édesíthetjük kedvünk szerint, a feltéteknek pedig csak a fantázia szab határt!
Keverhetjük joghurtba, kefirbe, szórhatjuk salátára, süthetjük süteménybe vagy kenyérbe. Turmixokhoz vagy kásákhoz is adhatjuk, de levest is sűríthetünk vele. Mivel erőteljesen megduzzad, felhasználás előtt áztassuk be legalább negyedórára vízbe, míg zselés állagúvá nem válik.
Miután elfogyasztjuk, a gyomorban is zselés állagot vesznek fel a magok, így lassítják a szénhidrátok és cukrok lebomlását, valamint segítenek egyensúlyban tartani az elektrolitokat. A chia segíti az izomépítést is, ezért ideális sportolók számára.
Chia mag 10 szuper felhasználása
Lekvár: Bármilyen gyümölcsből készíthetsz szuper-egészséges főzés nélküli lekvárt a chia mag nagyszerű zselésítő hatása segítségével. Pépesítsd össze egy csésze a gyümölcsöt, ízesítsd mézzel, vagy természetes édesítővel, majd adj hozzá fél csésze chia magot és fél csésze vizet (nagyon lédús gyümölcsöknél kevesebbet). Keverd el, majd hagyd egy napig állni a hűtőben.
Turmixok: Turmixok sűrítésére is használhatod, banán helyett például 1 evőkanál chia magot.
Zabkása topping: Szórd zabkásádra, vagy keverd bele és hagyd állni legalább 10 percig.
Liszt: Az őrölt chia magokkal helyettesíthetjük a lisztet levesek besűrítésénél, használhatjuk hal vagy csirke kirántásához vagy sütéshez liszt helyett. A receptben előírt liszt ¼ részét helyettesíthetjük chiával. Ehhez az egész chia magokat őröljük meg egy turmixgépben vagy kávédarálóban.
Levesek/márátások besűrítéséhez: 1 vagy 2 evőkanál chia mag jól helyettesítheti a kukoricakeményítőt vagy az egyéb sűrítőanyagokat.
Zsemlemorzsa helyett: Hogyha nem kívánunk zsemlemorzsát használni például húsgombócok sűrísítéséhez, akkor pár evőkanál chia magörleménnyel helyettesíthetjük a zsemlemorzsát.
Muffin: Egy evőkanál magot egyszerűen keverd el kedvenc muffin, vagy más tésztáddal és adj hozzá a recepten kívül fél deci vizet.
Chia puding: Keverj össze 2 evőkanál magot 2 dl folyadékkal (víz, magtej, gyümölcslé,..) és hagyd állni pár óráig hűtőben. Ízesítsd kedvenc természetes édesítőddel és gyümölcsökkel.
Tojás helyettesítő: remek tojáshelyettesítőt is készíthetsz belőle. 1 evőkanál őrölt chia magot keverj el 3 kanál vízzel (ez a mennyiség 1 tojásnak felel meg). Hagyjuk állni addig, míg zselés állagúvá nem válik, ez nagyjából 20 perc és máris használhatod tojás helyett süteményekbe, fasírtokba,…
Megjegyzés: omlett vagy tojásrántotta esetén nem helyettesíthetjük chia maggal a tojást, mint alapanyagot!
Csíráztatás: Nem kell hozzá más, csupán 1 kis üveg vagy 1 pohár teli vízzel. Tegyük bele ebbe a chia magot, majd 12 óra elteltével „eresszük le” a vizet. 2-3 napon át áztassuk tiszta, hideg vízben a magot, úgy, hogy közben 12 óránként cseréljük is vizet. Az eredmény 1-2 nap után chia csíra lesz. A friss csíra élő ételnek minősül, kimondottan egészséges, emberi fogyasztásra tökéletesen alkalmas.
Gyümölcsös chia puding
Hozzávalók
- 100 g friss, vagy aszalt gyümölcs
- 150 ml (mandula)tej
- 125 ml (kókusz)tej
- 28 g chia mag
- 1 púpozott evőkanál kókuszreszelék
- eritrit, vagy nyírfacukor növényi édesítő
Kockázd fel a gyümölcsöket, mérd ki a tejet, és a magokat. Mindent alaposan keverj össze. Ízlés szerint adj hozzá édesítőt és kókuszreszeléket. Tedd hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek és a magok megduzzadjanak. Tálalásnál szórj a tetejére még egy kis áfonyát.