RECEPTVADÁSZ

  • Főoldal
  • Receptgyűjtemény
  • Gyógynövények
  • Fermentálás
  • Növényi tejek
  • Blog
0
január 09, / Közzétéve Hónapok szerint

December hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!

December hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!

Télen, decemberben már csak kevés növény számára adottak a feltételek (kökény, naspolya, csipkebogyó), ezért ilyenkor a hosszan tárolható téli zöldségekre kell koncentrálnunk, de persze emellett kaphatóak egzotikus gyümölcsök is.

Hogyan tároljuk a téli zöldséget okosan? Tippek!

  • A zöldségek tárolásakor csak egészséges, beérett zöldséget használjunk. Mindenből a közepes nagyságú a legjobb. A túl nagynak magas a víztartalma, laza a szöveti szerkezete, ezért hajlamos a romlásra.
  • Az olyan pince a legalkalmasabb, amely szellőztethető, és ahol a gyökérzöldségek 1–3 °C körüli hőmérsékleten tárolhatók. Ha nincs pincénk, akkor védett (fagymentes) teraszon is eltartható a zöldség.

Az ősz az az évszak, ami után rögtön a tavaszt várjuk.

A nyers, finomra reszelt alma különböző eredetű hasmenésnek, vérhasnak bevált gyógyszere. Nyersen előmozdítja az emésztést, vitamin-, foszfor-, és almasav-tartalmánál fogva az agyra jótékony hatással van, a vese és máj működését szabályozza. Vírusölő, jó szívgyógyszer, vérnyomáscsökkentõ, tumorgátló. Sok benne az A-, a B1-, B 2 -, B 6 – és a C-vitamin, a biotin, a folsav, a pantoténsav, az ásványi anyagok közül a nátrium, a kálium, a magnézium, a vas, a mangán, a réz, a szilícium, a klorid, a foszfor, a kén.

  • Az almakúra köszvény, elhájasodás, a vese és húgycsõ betegségeinél igen ajánlható. Egy ilyen almakúránál naponta bizonyos mennyiségû (50-150 deka) almát fogyasztunk el. Rozskenyeret, kétszersültet ehetünk hozzá.
  • Az almalé frissen üdítő, kiválasztást fokozó, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztési zavarok esetében segít.
  • Az almamustot izületi gyulladásos megbetegedéseknél már őseink is használták. Hasonló hatását figyelték meg a házi készítésű almabornak, mely azonkívül menstruációt előmozdító és gilisztaűző szer is.

Ne dobja el az esetleg keletkező almahéjat! Megszárítva teát fõzhetünk belőle. Tápláló, jó idegnyugtató, mindennapi ital lehet.

A birsalma gyógyászati szempontból különösen értékes része a magja. Rágjuk szét nyugodtan!

Ne hagyd, hogy a hideg tél elvegye a kedvedet az egészséges étkezéstől. Ilyenkor a zord időben különösen jól esnek például a sütőtökből készült krémlevesek.

Ne feledkezz meg arról a fontos alapelvről sem, hogy a lassan termő zöldségek sokkal több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint gyorsan termő társaik. Ilyenkor van többek között szezonja például a fekete reteknek, a céklának, a póréhagymának valamint a már említett sütőtöknek.

Téli zöldségek

Feketeretek gazdag C-vitaminban, vasban, magnéziumban és káliumban. Általános tisztító és nyugtató hatású. A téli fekete retek erősebb hatású, mint a hónapos retek. A retekre igaz a mondás, hogy “reggel méreg, délben étek, este orvosság”.

A zeller nyugtatja az idegrendszert. Ez valószínűleg az alkalikus ásványisók jelenlétének, különösképpen magas nátriumtartalmának köszönhetõ. A zellerben található ásványi anyagok megkönnyítik a szervezet számára a kalcium felvételét, amely elem a vér kémhatásának egyensúlyban tartásáért felelõs. Nyugtató és fogyasztó hatású, minthogy csökkenti az édességek utáni vágyat. Emellett virusölő tulajdonsága van, vizelethajtó és jó a cukorbetegnek. Búskomorság ellen is szokták adni.

A cékla levele sok klorofillt, A- és C-vitamint, valamint kalciumot és káliumot tartalmaz. A gumó leve gazdag B6-vitaminban, sok kolint, vasat, nátriumot, káliumot és természetes cukrot tartalmaz. Jóllehet nincs benne sok vas, de a szervezet számára könnyen felvehetõ formában van jelen. A vas a vörösvértestek fontos alkotórésze. A cékla gumó és a levéllé együtt jó vérszaporítók, jó hatású a máj- és epehólyagpanaszok esetén, enyhít a menstruációs zavarokon és a klimaxos tüneteken. A cékla jó vizelethajtó, vérképzõ, vértisztító, sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Előnyös bél-, gyomor-, epeműködés, izomműködés segítésére. Aktiválja a szervezet védekező sejtrendszerét. Napi 10 deka nyersen lereszelt cékla rákmegelőző hatasú. Ha mar rákos a beteg, akkor napi felliter nyers céklalevet fogyasszon. Keverhető sárgarépával és zellerrel, izlés szerint. Céklareszelék, citromlé, méz keveréke asztma ellen jó!

A torma baktérium-, gomba- és vírusölő anyagokat tartalmaz. Bőrön át is jól felszívódik, ezért fürdőként, bedörzsölőként is hatásos. Nátha, legcsőhurut, hörghurut, vastagbélgyulladás, hólyag- es vesemedence gyulladás ellen napi 3×1 kávéskanál mézzel elkevert reszelt torma fogyasztása ajánlatos.

Míg a gyümölcsök nagy részének, vagy a lédúsabb zöldségeknek a betakarítás után már csak napjaik vannak hátra, addig pl. a burgonya, az alma, vagy a vöröshagyma akár 4 hónapig is biztonsággal tárolható.

  • Tweet
Kulcsszavak: December, gyümölcsök, zöldségek

Érdekes lehet még

Október hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!
Október hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!
Július hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!
Július hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!
November hónap friss élelmiszerei: ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszuk!

ÉRDEKES TARTALMAK

  • Bodzaszörp készítése hagyományosan, tartósítószermentesen

    A bodza virágokból szárítva készülhet tea, pezs...
  • gyros pita

    Gyros recept: házi készítésű görög csirke gyros

    Legnépszerűbb gyros recept A gyros a világ egyi...
  • rétes recept

    Hagyományos rétes receptek: káposztás, almás, mákos, meggyes rétes

    Vegyük először az egyszerűbb, majd a kissé komp...

© 2023 Receptvadász Minden jog fenntartva.

TOP