A január hónap zöldségei-gyümölcsei azért kiemelkedően fontosak, mert feltöltik a szervezetet a kellő vitaminokkal, hogy a test több energiával szálljon szembe a téli hideg időben támadó szezonális megbetegedésekkel szemben.
Nézzük hát, milyen zöldségeket és gyümölcsöket érdemes fogyasztani januárban:
Januárban elsősorban a citrusfélék fogyasztása fontos: narancs, citrom, klementin, grapefruit nem hiányozhat a bevásárlószatyorból. Ezek a gyümölcsök rengeteg C-vitamint tartalmaznak, de egyéb antioxidánsokban (flavonoidok) is gazdagok, melyeknek köszönhetően gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatással rendelkeznek és erősítik a hajszálereket. Kiváló élelmiszerek tehát a januári hidegben. Mivel ezek a gyümölcsök távolról érkeznek hozzánk, fontos, hogy alaposan tisztítsuk, mossuk meg a kezelt héjukat a felhasználás előtt.
Egy kis üdítő felfrissülés a téli napokra: Fahéjas citrom&gyömbér tea
Januárban a kivi sem hiányozhat a kosárból: igazi C-vitamin koncentrátum ez a gyümölcs! A kivi remek antioxidáns és immunerősítő. Segítségével megelőzhetők a szezonális betegségek nátha, megfázás, influenza- kialakulása, valamint egyéb, fertőző betegségek (ínygyulladás, húgyúti megbetegedések) gyógyulását is felgyorsíthatja.
Az alma még mindig fontos gyümölcs januárban, vitamin- és ásványi anyag tartalma mellett nagyon jó hatással van az emésztésre is.
Talán nem mindenki tudja, hogy a következő zöldségek mind a káposztafélék családjába tartoznak: kelkáposzta, karalábé, retek, karfiol, brokkoli, bimbós kel, kínai kel, bordás kel, leveles kel, repce, torma, kerti zsázsa, és az étkezési répák többsége. A káposzta az összes “rokonával” együtt nagyon gazdag vitaminokban, különösen C-vitaminban, de K- és B1-, valamint E-vitaminban is. A zöld levelekben sok béta-karotin van, amely antioxidáns, a légúti daganatos megbetegedések ellen védő hatása van valamint segíti a látást is. Gazdag élelmi rostokban, az ásványi anyagok közül pedig a kalcium és a vas mennyisége jelentős.
A káposztafélékben igen sok a B6 – és a C-vitamin, valamint a különböző ásványi anyagok, klór, jód, kén és kálium. A kelkáposzta ezenkívül még sok A-vitamint és kalciumot is tartalmaz. A káposztafélék vértisztító, tüdőrák megelőző hatásúak. A régi görögök azt tartották a káposztáról, hogy megfiatalítja az embert. Hatékony a nyombélfekély ellen, ugyanis fekélygyógyító U-vitamin van benne. A káposztalé kéntartalmát a bélbaktériumok elgázosítják, ami enyhe bélgörcsöket és gázképződést okozhat. A rómaiak hat évszázadon át szinte univerzális szerként használták, belső- és külső tisztítóként, borogatásként, sebek kezelésére.
A karalábé sok ásványi anyagot, így kálciumot és vasat tartalmaz. De vannak benne más fontos tápanyagok is, szénhidrátok, klorofill, C-vitamin. Ekcémára, tüdőpanaszokra, asztmára is jó.