Júniusban végre degeszre tömhetjük magunkat a legízletesebb hazai zöldségekből és gyümölcsökből. Összeválogattuk, hogy mely friss vitaminforrásokat részesítsük előnyben a piacon vagy a szupermarketben. A szezonális gyümölcsök és zöldségek fogyasztása nem csak a változatos étrend miatt kiemelt jelentőségű. Fontos, hogy minden évszakban azt együk, ami éppen terem, legfeljebb természetes módszerekkel tartósított táplálékkal bővítsük étlapunkat. Mi más is szolgálhatná az egészségünket jobban, mint az, ami éppen terem?!
Ajánlatos minden héten egy gyümölcsnap tartása, fõleg a 40 éven felülieknek, mert megelőzi az anyagcsere betegségek kifejlődését. A gyümölcsnap azt jelenti, hogy egész nap csak érett, jól megmosott, langyos, nyers gyümölcsöt eszünk magában, (esetleg kovásztalan barna kenyérrel) alaposan megrágva.
Kíméli és regenerálja a májat és a vesét, kedvezően befolyásolja a bőr állapotát és működését, regenerálja a szívet, az ereket és az izomrendszert, kiüríti a salakanyagokat, fokozza a szervezet ellenállóképességét. Összefoglalva: érelmeszesedés, magas vérnyomás, köszvény, reumatikus betegségek, bőrbajok, idült székrekedés, elhízás és más anyagcsere-betegségek esetén kedvezően hatásos.
Június hónap gyümölcsei
Még mindig lehet sok cseresznyét, epret és málnát fogyasztani, de június igazából a barack ideje. A sárgabarack “életelixírként” is emlegetett: Magas víz- és antioxidáns tartalma miatt jól hidratálja és méregteleníti a bőrt: igazi elixír az arcnak. Tumor növekedést gátolja, főleg tüdőrák ellen jó. Hasznos niacin- , kálium- és folsav-forrás. A benne található béta-karotin segítségével hozzájárul az egyenletes, szép barnuláshoz is. A benne lévő kénnek szerepe van jellegzetes savanykás édes ízének kialakításában. Található a sárgabarackban továbbá kalcium, foszfor és sok más fontos elem. A-vitaminja késlelteti az időskori látásromlást, segít meggátolni a makula degenerációt, erős rákellenes hatású, kedvezően hat a zsíranyagcserére, érvédő hatású, serkenti a máj méregtelenítő működését. Magas rosttartalma pedig segít eltávolítani a felesleges koleszterint, ami az artériák egészségére gyakorol jótékony hatást.
Június hónap zöldségei
Zöldségek tekintetében a cukkini és a padlizsán a hónap sztárjai: fogyaszthatjuk megpirítva egy salátában, köretként vagy készíthetünk belőle önálló főételt is, például egy ízletes ratatouille (francia lecsó) formájában.
Készíthetünk friss zöldséglevest egy kis gombával, roppanós zöldborsóval és vajas galuskával. Netán felrakhatunk egy lábasba egy kis krumpli-, zöldborsó vagy tökfőzeléket. A végeredmény verhetetlen lesz: a szezon friss fűszernövényei és zöldségei szétrobbantják az ízlelőbimbókat! Egyszerű és könnyű ízletes fogásokat lehet készíteni egy kis paradicsom, bazsalikom, fokhagyma és jó minőségű olívaolaj hozzáadásával is (Minestrone leves, Bruschetta).
A borsó rák- és vakbélgyulladást megelőző, koleszterinszint csökkentő zöldség.
A bab gazdag fehérjékben, B-vitaminokban, káliumban, kalciumban, magnéziumban, foszforban és kénben. Mindez nagymértékben hozzájárul a bõr, a haj, a körmök állapotának és az egész szervezet anyagcseréjének javításához. Csökkenti a káros koleszterin szintet.
A rukkola sem maradhat ki a bevásárlókosárból: a brokkolival, spenóttal és zellerrel együtt remek lúgosító étel a test természetes egyensúlyáért. Ez a rákellenes vitaminbomba különleges ízvilágával igazán fel tudja dobni a tésztákat, pizzákat, salátákat.