A palacsintát mindenki szereti! Változatosan kínálható, olcsó, kevés hozzávaló szükséges az elkészítéséhez és gyorsan tálalható édesség. Létezik sósabb verziója, fűszeresebb, egészségesebb vagy édesebb is. Lehet túrós, mákos, nutellás, kakaós, baracklekváros-diós, káposztás, vaníliakrémmel töltött palacsinta… csak a képzelet szab határt a palacsinta töltelékek számának.
Lehet palacsintát készíteni vegáknak és gluténérzékenyeknek is, sőt, tojás elhagyásával még a vegán étrendbe is beleilleszthető. Alapelve a jó palacsintának, hogy ahányszor 100g finomliszt, annyi tojás és kétszer annyi folyadékot keverjünk a tésztához.
Palacsinta alaprecept hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 2 tojás
- 3 dl tej (lehet növényi tej is)
- 2 dl szóda
- 1 csipet só
- fél dl olaj (akár kókuszolaj sprayt is lehet a sütéshez használni)
Amitől mennyei lesz: keverjünk reszelt citromhéjat is a tésztájába!
Hasznos lehet:
Konyhai mértékegységek és mennyiségek: sütés-főzés mérleg nélkül
Egy idő után az ember már nem dekázza, gyakorlat kell hozzá. Ha áll legalább 1 órát a bekevert tészta sokkal finomabb lesz, lazább lesz a palacsintatészta. Viszont sütés előtt keverjük át, mert a liszt leülepszik a keverőtál aljára.
A gluténmenetes palacsinta tésztához egyszerűen gluténmentes lisztet használjunk.
Aki édesszájú, tehet a tésztájába egy kevés cukrot, vaníliás cukrot. De tényleg csak keveset, különben leragad. Ekkor érdemes a tojásfehérjével habbá verni és óvatosan belekeverni a palacsinta tészta masszájába, még lágyabb lesz az elkészült palacsintánk.
Először a száraz hozzávalókat a lisztet és a sót keverőtálba szórjuk. A tojásokat egyenként felütjük, a liszthez adjuk, majd apránként hozzáöntjük a tejet és kézi vagy elektromos habverővel csomómentesre dolgozzuk. Ezt követően több részletben hozzákeverünk 1-2 dl buborékos vizet. Lényeg a fokozatosság! Apránként adagoljuk…
Keverés után a tészta könnyen süthető. Az első palacsinta sütése előtt a forró palacsintasütőbe pici zsiradékot teszünk. A következő palacsintáknál erre már nincs szükség.
Ha túl híg a palacsinta tészta: még 1 tojást és kevés lisztet adjunk hozzá, keverjük simára
Ha szakad a palacsinta a lehetséges okok: nem pihentettük eleget, nem kevertük fel a tésztát (leült az aljára a liszt), nem olajoztuk ki a serpenyőt, túl sok cukrot tettünk a tésztába
Még Lajos Mari is így csinálja! Az ő tippje:
“Érdemes kijelölni palacsintasütésre egy „kézreálló” serpenyőt… amelyben más ételt nem készítünk. Nagymamám azt mondta, hogy nem szabad elmosni, csak papírral alaposan kitörölte… hagyjuk hogy bepatinásodjon. Állítólag, ez a siker egyik titka – ezen ne múljon…”
Lajos Mari
Jó palacsintázást!