A Caponata egy klasszikus szicíliai recept, melyben a főszereplő a padlizsán és a friss zöldségek. Csak Szicíliában, több, mint 30 féle változata ismert és ehhez jönnek még az észak-itáliai variánsok. Palermóban is nagyon népszerű a Caponata! Egy szelet friss, vagy pirítós kenyérrel tálaljuk.
Fogyaszthatjuk forrón főételnek, de hidegen is kiváló előételnek. Sokoldalú fogás, 2-3 napig eláll a hűtőben és 1 óra alatt elkészülünk vele! Azonban nem árt pihentetni 1 órát a sütés előtt, hogy megszabaduljunk a padlizsán kissé kesernyés ízétől.
Hozzávalók 4 adagra
- Padlizsán 2 db
- Vöröshagyma 2 fej
- Paradicsom 4-5 db érett, vagy 250 g konzerv
- Szárzeller 2-3 db
- Bazsalikom 4-5 levél
- Kapribogyó 2 evőkanál
- Olajbogyó 1 marékkal (50 g)
- Borecet 3 evőkanál
- Cukor 1 evőkanál (40 g)
- Só, bors, oreganó, olívaolaj
Elkészítés
- Megmossuk, majd kockákra vágjuk a padlizsánt – a héját nem szükséges levágni. Jól megsózzuk, majd belerakjuk egy tésztaszűrő edénybe, hogy alul ki tudjon csöpögni belőle a felesleges nedvesség. Hagyjuk állni 1 órán át: ez idő alatt ezzel az eljárással meg tudunk szabadulni a padlizsán kissé kesernyés ízétől.
- Vékony szeletekre vágjuk a hagymát és közepes lángon egy serpenyőben 1 evőkanál olívaolajon pirítjuk. Mikor a hagyma megpuhul, hozzáadhatjuk a kapri- és az olívabogyót, majd pár perc után mehetnek bele a felkockázott paradicsomok is (vagy a konzerv).
- 10 perc rotyogást követően pedig hozzáadjuk a lecsöpögtetett padlizsánt és a zellerszár darabokat is a készülő Caponata-hoz. Közben meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal a sült zöldségeket, borsozzuk.
- Most hozzáöntjük a cukrot és a borecetet a raguhoz és lefedve főzzük további 15-20 percig. Az utolsó 5 percre vegyük le a fedőt, és figyeljünk, nehogy megégjen.
- A padlizsán megpuhult, az ecet elpárolgott, a cukor édessége kiegyensúlyozza az étel savasságát. Kóstoljuk meg, sózzuk-borsozzuk, ha szükséges. Tálaláskor frissen rátépkedjük a bazsalikom leveleket.
Elkészült a Caponata! Buon appetito!