Így készítsünk diótejet néhány hozzávalóból mindössze pár perc alatt. Ez az otthon készíthető házi diótej krémes, gazdag, tápláló és finom alternatívája a laktózmentes tejnek, a diótej lehet a magtejek császára!
Próbáltad már valaha a házi készítésű diótejet? Olyan egyszerű, szórakoztató elkészítése, és a bolti tejnél sokkal finomabb ízű. A diótej az egyik legkevésbé értékelt magtej. A pucolt dió bolti ára egyeseknek drága lehet, de intenzív ízvilága miatt néhány szem is elegendő a tejkészítéshez. Ajánlom, hogy ősszel szedjen mindenki, aki amennyit tud. Akinek nincs a közelében diófa, kérdezze meg az ismerőseit. Izgalmas változás a szokásos laktózmentes tejlehetőségekhez képest, csodálatosan gazdag és krémes ízvilág.
Hogyan készítsünk diótejet? 4 lépésben:
- Áztatás. A pucolt diót érdemes áztatni (aktiválni), hogy lebomoljon a benne található fitinsav, jobban meg tudjuk emészteni a hasznos tápanyagokat.
- Darálás. Zúzzuk össze pépesre a diószemeket mixer vagy diódaráló segítségével.
- Mixelés. A diópépet (vagy darált diót) öntsük fel tiszta vízzel 1,25:4-hez és blenderben nagy fokozaton mixeljük addig, amíg tejszerű, krémes állagot kapunk. (3.2. alternatív verzió) Amennyiben nincsen blenderünk, edényben készítve a darált diót öntsük fel a szükséges forró vízzel, ilyenkor 1:2-höz arányt használjunk, tehát 1 bögre darált diót 2 bögrényi vízzel forraljunk össze, és lefedve hagyjuk állni legalább 1 órát.
- Szűrés. Magtejszűrő zsák, kis lyukú szűrő, vagy textil segítségével szűrjük le a tejet. A fennmaradó pépet később felhasználhatjuk, például sütéshez.
Diót érdemes áztatni (aktiválni) a tejkészítés előtt fitinsav tartalma miatt. A fitinsav hivatott gátolni a magvakat az idő előtti kicsírázásban. Mindemellett enzimgátlóként is működik, ami felesleges energiákat von el a szervezetünkből, valamint akadályozza a hasznos tápanyagok felszívódását. Egyszerűen borítsuk a pucolt diót egy edénybe és öntsük fel vízzel, úgy hogy ellepje az összes szemet. A víz rövid időn belül barna lesz, érdemes többször átmosni langyos vízzel, majd egy éjszakára vagy pár órára hagyjuk ázni. Ezt a vizet ne használjuk fel a diótejhez, öntsük le. Áztatás után a dió nem csípi ki a szájpadlást, íze ilyenkor hasonlít a friss őszi, zöld burkától megtiszított, ropogós fehér dióbélhez. Kifejezetten ízletes.
A diótej önmagában is finom, nem szükséges fahéjjal ízesíteni vagy édesíteni. Isteni finom a reggeli kávé friss diótejjel vagy egy jó diós tejberizs vajjal meglocsolva és fahéjjal megszórva… érdemes egy jó nagy adaggal készíteni a házi diótejből mert sokféleképpen felhasználható a reggeli köleskásától egészen a főételek esszenciális kiegészítőjéig. 1-2 napig eltartható hűtőben, kellemes íze kiváló a turmixokhoz is, a 3. napon azonban már érezhető a savanykásság, ami normális mivel nincs benne semmilyen tartósítószer, ezért inkább csak 1-2 napra tervezzünk vele, ne tartogassuk túl sokáig.
A diótej és a mandulatej két nagyon egészséges magtej, hasonló előnyökkel. Annak ellenére, hogy rengeteg kalóriát tartalmaznak (a dió még többet, mint a mandula), egészségre gyakorolt hatásuk megéri a rendszeres, mértékletes fogyasztást. Míg a mandula kétszer annyi rostot, több fehérjét (adagonként 6 gr míg a dió 4 gr) és ásványi anyagot tartalmaz, a dióban többféle a vitamin és magasabb omega-3 zsírsav forrás.
Hozzávalók 1 liter diótejhez (bögrés mérés):
- 15 dkg dió (másfél bögre)
- 1 liter (tiszta, szűrt klórmentes) víz (4 bögre)
Házi diótej elkészítése
- a. Blenderben: Az előzőleg beáztatott diót daráljuk pépesre egy mixerben, majd adjuk hozzá a tiszta vizet és magas fordulatszámon (nutmilk) másfél percig keverjük, míg krémes, tejszerű állagot kapunk.
- b. Mixer nélküli változat: A darált diót felöntjük 1 liter tiszta vízzel és lassú tűzön forrásig melegítjük, majd lefedve legalább 1 órán át állni hagyjuk.
- Ezután átszűrjük egy textilen vagy mini lyukú szűrőn. Egyszer, vagy kétszer, ki mennyire tisztán szereti. A fennmaradó pépet ne dobjuk ki: tehetjük töltelékbe vagy feltétnek az ételekhez.
Azt se feledjük el, hogy a diófogyasztás milyen előnyös az egészségünk szempontjából!
Házi diótej ízesítése, édesítése variációk
Egy dolog, amit szeretek a házi készítésű diótejjel kapcsolatban, az az, hogy mennyire könnyű ízesíteni az egyéni igények és ízlések szerint.
Amennyiben édesíteni szeretnénk a diótejünkön, dobjunk a mixerbe pár felszeletelt datolyát, kiválóan passzol hozzá. De ugyanígy mézzel, juharsziruppal, illetve egyéb preferált édesítőszerrel is édesíthetünk rajta.
Ha ízesíteni szeretnénk a házi készítésű diótejet, megosztom a kedvenc variációim:
- kikapart vaníliarúddal, vaníliás diótej készítéséhez
- kakaópor, plusz egy csipet só – így csokoládés diótejet kapunk, mennyei!
- eszpresszóval a kávés diótejért
- fahéj hozzáadásával illatos fahéjas diótejet kapunk (fahéj jótékony hatásai)
Egyébként a diótej kiváló főzéshez is tej helyettesítésére: kaporral, zöldfűszerekkel is harmonizál.
Dió egészségre gyakorolt előnyei
Valójában a dió megéri, hogy külön foglalkozzunk az egészségre gyakorolt pozitív hatásairól, itt vannak tehát:
- A dióbél kitűnő vérnyomáscsökkentő és jó hatással van az agyi erekre is,
- magas kalcium-tartalma erősíti a fogakat és a csontokat,
- fizikai és szellemi gyengeség esetén napi rendszerességgel fogyassz dióbelet, általános erősítőszerként hat, magas energia-, vitamin- és ásványi anyag tartalma következtében,
- a gyermekgyógyászatban kifejezetten ajánlatos vérszegénység és sápadtság esetén, segíti a csontnövekedést,
- a dióbél fehérjetartalma nagyobb, mint a húsé, tojásé, fogyókúrázóknak, sportolóknak is ajánlott a napi fogyasztása,
- cukorbetegek is fogyaszthatják, mert cukor- és poliszaharid-tartalma alacsony, a létfontosságú aminosavak és olajok nagyobb részét tartalmazza, valamint igen tápláló,
- a dióbél rendszeres fogyasztása rendben tartja a beleket, normalizálja a bélműködést. Székrekedés ellen olajtartalma hat, megnedvesíti a beleket, elősegíti a rendszeres ürítést. Hasmenés ellen fogyassz naponta a reggelihez néhány gerezdet,
- felfúvódás esetén késhegynyi, pirított tört dióbelet kell naponta 2-3 alkalommal enni,
- étvágytalanság ellen is jó, mert ha a belek rendben vannak, az étvágy is megjön, a dióbél meghozza,
- a dióbél serkenti a máj működését, joggal nevezhető májgyógyszernek is, mivel azok a májbetegek, akik nem fogyaszthatnak zsiradékot, a diót nyugodtan ehetik,
- a dióbél fogyasztása jót tesz a termékenységnek és a hormonháztartás működését is segíti,
- a dióbél purinmentes, ezért köszvényre is hatásos,
- stressz hatására a pajzsmirigy-hormonok aktivizálódnak, a pajzsmirigy terhelődik – működésének regenerálódásához természetes jód kell, ami a dióbélben megtalálható,
- idegnyugtató hatása is bizonyított a dióbélnek, ami a benne lévő B-vitaminnak köszönhető. Állítólag csökkenti a hisztériát is, foszfortartalma javítja a memóriát, értékes magnézium-tartalma stresszoldó hatású,
- növeli a nemi vágyat is.
Figyelem! Diófogyasztásnál (is) nem az egyszeri nagy adag a célravezető, hanem a rendszeres, kisebb mennyiség elfogyasztása. Ha egészséged érdekében, betegség-megelőzési szándékkal, általános kondíciójavítási céllal fogsz mától dióbelet enni, legyél mértéktartó!
A dió egészségre gyakorolt hatása a kínai orvoslásban
A dióbél az emberi szervezetben a vastagbél és a tüdő meridiánjaira hat. Erősíti az alhasi tájékot, jó hatású a nemi szervekre, elősegíti működésüket. Melegíti a tüdőket, ezért fogyasztják gyógyszerként asztma és krónikus köhögés ellen is. A vesének kiemelt szerepe van az egészség megőrzésében, a vese gyógyítása, erősítése áttételesen más szervekre, elsősorban az agyra is jó hatású, mert ha a vese jól működik, az elősegíti más szervek, az egész szervezet egészséges működését. A kínai népi gyógyászatban a dióbélnek rákellenes hatást is tulajdonítottak már régóta.
És ez csak néhány a dió számos előnye közül. Ez a csináld magad diótej egy egyszerű módja annak, hogy több diót csempésszen az étrendjébe, felhasználható turmixokban, zabkásában, akár gabonaféléknél is.
Ha érdekel még több finom és egészséges ital kipróbálása, akkor az oldalon találhatsz olyan további recepteket, mint a rizstej, kókusztej, zabtej, zöld smoothie… és még több!