Az igazi palócleves bárány (ürü) húsból készül, de sertésből vagy marhából is főzik, mert manapság nehéz finom bárányhúshoz jutni.
Tárkonnyal, kaporral vagy anélkül? Minden megengedett, ízlés dolga ugyebár.
Érdekesség: a palóc leves története
A palóc levest Gundel János készítette el először a kedvenc írójának, Mikszáth Kálmánnak, a “jó palócnak”, aki azt kérte az híres étteremvezetőtől, hogy olyan étekkel lepje meg egyszer, amit még soha nem evett. Megkapta: zöldbabos ürüleves tejfölösen, friss kaporral megszórva.
Hozzávalók
- Bárányhús 80 dkg
- Füstölt szalonna 6 dkg
- Vöröshagyma 2 fej
- Bab (gyenge zöldbab vagy vajbab) 600 dkg
- Burgonya 40 dkg
- Fokhagyma 2 gerezd
- Tejföl 2 dl
- Liszt 2 dkg
- Pirospaprika 2 g
- Petrezselyem
- Zsír
- Köménymag, őrölt bors, babérlevél, só, majoránna, kapor
Elkészítés
- A szalonnát felkockázzuk, egy lábasban megpirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, megfonnyasztjuk, megszórjuk pirospaprikával. Beletesszük a lábasba a jól megmosott (ha szagosabb bárányt kaptunk, lobogó vízben egy pillanat alatt leforrázzuk, így megszabadulunk a szagától), egyforma kockákra feldarabolt húst. Megpirítjuk minden oldalát fehéredésig, közben sózzuk-borsozzuk.
- Felöntjük 1 dl vízzel, beletesszük a babérlevelet, majoránnát, rázúzzuk a fokhagymát és a köménymagot, és időnként megkeverve fedő alatt elkezdjük párolni. Mikor elpárolgott a víz, újra teszünk alá, de mindig csak 1-2 decilitert, fedő alatt, vigyázva le ne égjen. Addig pároljuk, míg a hús meg nem puhul. Közben egy rózsaszín rántást készítünk (olaj+pirospaprika+liszt).
- Mikor már majdnem megpuhult a hús, egy másik edényben megfőzzük a megpucolt, egyenletes darabokra vágott zöldbabot és burgonyát sós vízben külön-külön (más a főzési idejük, de ugyanabban a vízben főzzük meg). Mikor megpuhul mindegyik, az egészet egybeöntjük. Ha a zöldséglé kevés, teszünk még hozzá annyi vizet, amennyi levest szeretnénk. Készíthetjük 1 lábasban is, de akkor főzzük a húst, nem pedig pároljuk. Attól függően, hogy friss vagy konzerv zöldbabot használunk, más-más a főzési idő. Ha a főzési időket szem előtt tudjuk tartani – hogy a hús is porhanyós legyen és a burgonya meg a bab se főjön szét – készítsük egy edényben, máskülönben célszerű kettőben.
- Berántjuk a rózsaszín rántásunkkal, hogy besűrűsítsük kissé, tartalmasabbá tegyük a levest, aztán alaposan felforraljuk. Kóstoljuk, pár csepp ecettel pikánssá tehetjük.
Tálaláshoz:
- Ecet vagy citromlé, hogy savanykás legyen
- Tejföl