A hókifli rengeteg változata ismert, lehet mákos, diós, gesztenyés, szilvalekváros hókifli… de az alap elkészítése azonos! Ebben a receptben a mandulás-vaníliás hókifli hagyományos elkészítését mutatom meg, a közepére kerülő töltet változtatható.
Decemberben, a disznóvágások idején érdemes beszerezni egy kis friss hájat, amiből az egyik legfinomabb süteményt készíthetjük: a hókiflit! Ez azonban csak ritkán áll rendelkezésünkre, így most húsboltban kapható egyszerű zsírral készített hókifli receptet mutatom be.
A kizárólag vajjal készült omlós tészták egyszerű, jóízű süteményeket eredményeznek. Az igazi nagyi-élményt viszont a zsír adja, amitől csodálatosan porhanyós, puha lesz a süteményünk! Sokaknak azonban a zsír állatias íze túl erőteljes… Nekik megoldást jelenthet ha fele-fele arányban használjuk a vajat és zsírt, vagy csak vajjal készítjük. Ekkor arra figyeljünk, hogy több kell belőle, mert a zsír az 100% zsiradék, a vaj pedig jobb esetben is csak 82%.
A hókifli egy igazi ünnepi klasszikus, aki beleharap, automatikusan dúdolni kezdi, hogy “Mennyből az angyal”… álljunk hát neki, teremtsünk karácsonyi hangulatot ezzel az egyszerű, finom, kiadós és olcsó desszerttel. Sokáig eláll levegős helyen tárolva, sütés után pár nappal még finomabb: összeérnek az ízek!
Hozzávalók:
- 50 dkg jó minőségű finomliszt
- 20 dkg lágy zsír
- 2 dl tejföl
- 10 dkg hámozott, darált mandula
- 3 dkg vaníliás cukor (3 tasak)
- fél kávéskanál szódabikarbóna
- reszelt citromhéj
- csipet só
A hempergetéshez:
- 10 dkg porcukor (ha lehet vaníliás)
- A lisztet leszitáljuk szitáljuk, tetejére szórjuk a finomra őrölt mandulát, a vaníliás cukrot, szódabikarbónát és a sót. Először a száraz összetevőket alaposan elkeverjük, majd a jó habosra kikevert zsírt (vajat/margarint) és a tejfölt is hozzáadjuk és rugalmas tésztát gyúrunk belőle. Ezután gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd 4 db rudat formálunk belőle. Fóliába csomagoljuk, 2 órára hidegre tesszük. Amennyiben tölteni szeretnénk majd, elég ha cipóvá formáljuk, és úgy befóliázzuk. Még szerencsésebb, ha előző este begyúrjuk a tésztát.
- Sütőpapírral kibélelünk 2-3 tepsit. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra (légkeveréssel 170 °C-ra). A tésztarudakat 1 cm-es szeletekre vágjuk, 5-6 cm-es rudacskákra sodorva kifliket formálunk belőlük, majd a tepsikre rakosgatjuk, és világossárgára sütjük (10-12 perc). Ne barnuljon meg a tésztánk, mert kiszárad a sütemény!
Amennyiben töltjük, lisztezett deszkán 2 mm vastagra nyújtjuk, 7 cm-es fánk- vagy pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk és megtöltjük (mákkal, dióval, gesztenyével vagy lekvárral).
Félbehajtjuk, vigyázva, hogy a töltelék ki ne jöjjön, majd ujjunkkal összenyomkodjuk a tészta széleit, kifli formájúra, holdacskákat tekerjük.
- A világosbarnára sült kiflik felét azonnal-melegében beleforgatjuk a vaníliás porcukorba, lerázzuk róluk a fölösleget, és rácsra rakosgatva hagyjuk kihűlni.