Február az utolsó hónap, amikor még bőséggel fogyasztjuk a citrusféléket és az egyéb tipikusan téli zöldségeket. Nézzük hát, miből érdemes a bevásárlókosarunkba pakolni!
cékla, csicsóka, fekete retek, kínai kel, körte, naspolya, póréhagyma, tök, sütőtök, zeller
Februárban gyümölcsök tekintetében még a citrusfélék játsszák a kiemelkedő szerepet. Ezek a narancs, a klementin, a citrom, a kivi, a mandarin és a grépfrút. Itt az ideje annak is, hogy ezeket a gyümölcsöket elrakjuk a kamrába, hogy aztán egész évben dézsmálhassunk belőle, ilyenkor olcsón vásárolhatunk nagy mennyiséget. Ilyen ötlet például kandírozott narancshéj, vagy a narancslekvár, aminek a receptjét itt találod.
A grépfrút antioxidánsokban igen gazdag, valamint a diétázóknak is ajánlott: segít a zsír csökkentésében és az egészséges testsúly fenntartásában. Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően kitűnő a megfázás tüneteinek enyhítésére. A vásárlás során csak olyan gyümölcsöt válasszunk, amelynek a külseje hibátlan, és ha megszagoljuk kellemes, citrus illatot érzünk.
Továbbra se hagyjuk ki a kosarunkból a szőrős gyümölcsöt. A kivi fogyasztása jótékonyan hat a légúti problémák tüneteinek enyhítésére, antioxidánsai hozzájárulnak a sejtek korai elöregedéséért, a gyulladásokért, szívbetegségekért és a daganatos elváltozásokért felelőssé tehető szabad gyökök semlegesítéséhez.
Ne feledkezzünk meg továbbá az olajas magvak (dió, mandula, mogyoró..) és a szárított gyümölcsök (füge, aszalt szilva..) fogyasztásáról sem. Ezek igazi téli vitaminforrások, azonban figyeljünk oda a mennyiségre.
Februárban még vásárolhatunk csicsócskát, ne hagyjuk ki! A csicsóka fő hatóanyaga az probiotikus inulin rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el. A csicsókát ehetjük frissen lereszelve salátának, krémlevesnek vagy köretnek hagymásan megsütve kis zsiradékon. Fogyasztása segítség a diétában, mivel telítettség érzetet okoz és gátolja a szénhidrátok és a zsírok felszívódásának mértékét. Ez a zöldségfajta arra is jó, hogy csökkentse az édesség utáni csillapíthatatlan vágyat. Csökkenti a székrekedésre való hajlamot, mivel 6x annyi rostot tartalmaz, mint a krumpli. Rosttartalmánál fogva megköti a rákkeltő- és méreganyagokat.
Hugysavszint csökkentő, majkímelő, köszvénynél, reumánál is ajánlható.
A burgonya káliumtartalma, A, C- és F-vitamintartalma miatt értékes. Természetes vízhajtó, daganatgátló hatású. A nyers és lehetőleg rózsaszín krumpli leve krónikus savtúltengés gyógyszere. A nyers krumplilé gyomorfekély, gyomorfájás ellen jó, naponta csak 1 deci fogyasztandó két hétig. Vigyázat! A krumpli nem lehet zöld és csírás. Hajában főtt és sült krumpli emésztési zavarokra, gyomor- és bélbajokra kitűnő étel.
Egy kis olasz tepsis burgonya köretnek? Mmmmm…
A sárgarépalé a zöldséglevek királya! Kivételesen magas az A-provitamin-tartalma, amit a szervezet A-vitaminná alakít át. Tartalmaz ezenkívül B-, C-, D-, E- és K-vitamint, valamint sok ásványi anyagot: foszfort, kalciumot, káliumot, nátriumot, és nyomelemeket. A kalcium és a magnézium nyugtatják és megfelelő szinten tartják a bélfal tónusát. Ezek az elemek erősítik a csontokat és a fogakat. A sárgarépa magas fehérje- és ásványianyag tartalma előnyös a bőr, a haj, a körmök számára. A friss sárgarépalé serkenti az emésztést, és enyhén vizelethajtó hatású. A legfontosabb egészségügyi hatása azonban a máj tisztítása és tonizálása. Rendszeres fogyasztása elősegíti a pangó epe és a fölösleges zsírok kiürülését. Csökkenti a koleszterin szintet. Gyomorfájásra, gyomorhurutra, emésztési zavarokra, puffadásra, székrekedésre, bélgörcsökre, gyomorsavtúltengésre, tüdőrákra gyógyzöldségünk a sárgarépa. Ilyen esetekben reggelente 2-3 közepes sárgarépát nyersen lereszelve fogyasszunk el.