Kedvező összetétele alapján a hajdina fogyasztása nagyon ajánlatos gyermekeknek, serdülőknek, időseknek és betegeknek. Kiváló tulajdonsága, hogy még azok is fogyaszthatják, akik más gabonafajtákra érzékenyek, a gliadin (sikér) miatt, úgyanis a hajdina egy szuper gluténmentes álgabona!
A hajdina fogyasztásának elképesztő tulajdonságai
A hajdina erőteljes méregtelenítője a vastagbélnek és magas rutin tartalma miatt (P-vitamin) fontos szerepe van az érfal rugalmasításánál, kötőszövetek táplálásánál. Az érfal szöveteinek erősítésével megakadályozhatja az érsérüléseket, enyhítheti a sugárterápia okozta tüneteket, a vénás betegségek tüneteit. Növeli más vitaminok antioxidáns hatását. A hajdina gazdag C-, E- és B-vitaminokban is. Magas szilícium tartalmú ételünk a hajdina, a szilícium pedig az egyik legfontosabb eleme az Emberi testnek:
Egy átlagos ember testében 1,4 g szilícium található. Leginkább a kötőszövetben, de előfordul a csontokban, a porcokban, a bőrben, a visszerekben, a verőerekben, az inakban és a szem szaru- és ínhártyájában. A kötőszövet felépítésében játszik fontos szerepet. Megfelelő mennyiségű jelenléte a bőr, a haj és a köröm egészségéhez szükséges.“
Wikipédia
A hajdina lisztes magját egészben vagy hántolva, őrölve használják. Kenyér, tészta készítésekor vegyesen más lisztekkel használjuk. Magas metionintartalma miatt kifejezetten ajánlható májbetegek diétájában. A hajdinát a gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Készíthetünk a hajdinából kását, lisztjéből palacsintát vagy piskótát, jó levesbetétnek is. Hajdinalisztből készül a Japán szoba tészta – instant tészták, gyorséttermek köretei között találkozhatunk vele.
A hajdina vagy pohánka fogyasztása számos előnnyel jár, ha diétázol, gluténérzékeny vagy, esetleg a vérnyomásoddal, Candidákkal is meggyűlt a bajod! A hajdinát ajánlott fogyasztani az emésztőrendszerünk egészsége érdekében is. Rendszeres fogyasztásával enyhülnek a székrekedés kellemetlen, és fájdalmas tünetei. A hajdina csészénként legalább 6 gramm élelmi rostot tartalmaz, így segíti az emésztést, támogatja az egészséges bélmozgást, védi a béltraktust különböző betegségek és fertőzések ellen. Az erjesztett hajdinából készült ételek és fermentált italok szintén nagyon egészségesek, hiszen természetes probiotikus hatásúak, akár egy élőflórás joghurt, de azzal szemben nem savasítanak.
Kifejezetten alacsony nátrium és viszonylag magas káliumtartalma van, így sikeresen építhető be a nátriumbevitel korlátozásával járó magas vérnyomásos diétába.
Glikémiás indexe 55-60%, vagyis nem túl magas, a szénhidrátjai lassabban szívódnak fel, így IR-eseknek, diétázóknak is szuper!
Tápanyagtartalma (100 g): 343 kcal energia, 3 g zsír, 71 g szénhidrát, 10 g fehérje, 13 g élelmi rost.
A hajdina a köretek közöl az egyik legmagasabb rosttartalommal bír.
Ezek a legegészségesebb köretek!
Melyik gluténmentes gabonaféle ajánlott fogyasztásra egészséggel? Vad rizs / Köles / Hajdina / Quinoa / Amaránt
Más gabonákat mellékeljünk, ha ragaszkodunk hozzájuk, csak csiráztatás után fogyasszuk!
Gabonaérzékenység új megvilágításban- Vigyázz az Egészségedre
Vegetáriánus vagy vegán életmódot folytatóknak vagy a diétázóknak a hajdina fogyasztása különösen ajánlott, mert tartalmazza a lizin és arginin esszenciális aminosavakat, amelyekhez más általuk fogyasztott élelmiszerekből nem juthatnak hozzá.
Egészséges és finom a hajdina fogyasztása
Hajdinából a palacsintától kezdve a salátákon át az egytálételekig számos ételt lehet készíteni. Tarhonya-helyettesítőnek is kiváló!
Főzés és sütés során sosem szabad megfeledkeznünk a beáztatásáról. Ehhez mossuk át a magokat folyó, langyos víz alatt, majd 20-60 percig áztassuk azokat egy tál hideg vízben. Ezután öntsük le a vizet. Kétszeres mennyiségű vízben addig főzzük, amíg a szemek megpuhulnak.
A hajdinát felhasználhatjuk müzlikhez, de akár smoothie-ba is tehetünk belőle.
A hajdinalisztből finom kenyereket vagy zsemléket süthetünk.
Értékes hatóanyagainak köszönhetően a hajdina segítséget nyújthat a roborálásban és a lúgosításban, az agy serkentésében és az érfalak erősítésében.
Hajdina csíráztatása
A hajdina csíráját akár főételként is felhasználhatjuk, értékes adalékként hozzáadhatjuk továbbá a kenyér tésztájához.
Miért érdemes csíráztatni? A frissen előbújó csírák egyedülálló „élő” élelmiszerek, kedvező élettani hatásaikat, a koncentrált, könnyen emészthető, gyorsan hasznosuló enzimek, fitovegyületek, aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok és rostok adják. A csíráztatás reneszánszát éli, ami a kedvező élettani hatásoknak, mint lúgosítás, salaktalanítás és antiszeptikus hatás, valamint az egyedülálló tápanyagtartalomnak köszönhető. A nedvesség és hő hatására előbújó, magas rosttartalmú csírákban koncentráltan és könnyen emészthető formában találhatók meg a vitalizáló és védő elemek.
Ez a tápanyagtartalom a csíráztatás első napjaiban a legmagasabb. Csupán víz, levegő és megfelelő hőmérséklet szükséges a csírázási folyamat elkezdéséhez.
A csíráztatott hajdinának nagyon magas a vas-, a magnézium- és a cinktartalma, sokkal könnyebben emészthetőek a fehérjéi, továbbá a bélrendszert is tisztítja, így hasmenés esetén is érdemes fogyasztani.
Áztatási idő: 8-12 óra
Öblítés: naponta 2-3-szor
Csíráztatási idő: 10-12 nap
Fogyasztható közvetlenül vagy hűtőben tartható 1-2 hétig.
Hajdina Kása – Alaprecept
A hajdinát forró vízben megmossuk, leöblítjük. Másfélszeres mennyiségű vízben, fedő alatt 10 percig főzzük, majd a tűzről levéve, fedő alatt, 10 percig duzzadni hagyjuk.
Hajdina palacsinta
2 banán, 7g őrölt lenmag, 120g hajdina liszt, 240ml növényi tej, 5g szódabikarbóna, 3g fahéj, 1/2 ek olaj.
Banánt villával összetörjük, majd a többi hozzávalóval összekeverjük. Kis palacsintákat sütnünk ki belőle. Házi lekvárral fogyasszuk.
Ropogós, csokis, gluténmentes hajdina keksz
Elkészítése a csokis zabkekszekéhez hasonló, hozzávalói: 170 gramm hajdinaliszt, 2 evőkanál kakaópor, 140 gramm vaj, 1 tojás, 100 ml méz, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál vanília, 1/2 teáskanál só, 100 gramm étcsokoládé.
A száraz hozzávalókat, a hajdinalisztet, szódabikarbónát, kakaóport, sót és vaníliát egy keverőtálban összekeverjük. Egy másik tálban a többi hozzávalót apránként egymáshoz adagolva habosra keverjük, majd az egészet összetesszük és a csokit is beledaraboljuk. Addig keverjük, amíg homogén lágy tésztát kapunk. A tésztából evőkanálnyi golyókat formálva, majd azokat kilapítva fogjuk kisütni. Sütőpapírral kibélelelt tepsiben, 160 C fokra előmelegített sütőbe tesszük és 18 perc alatt készre sütjük.
Rakott káposzta hajdinával – vega, húsmentes verzió
Mindent ugyanúgy készítünk mint a húsos verziónál, de hús helyett a megfőtt hajdinát fűszerezhetjük úgy mintha kolbászt vagy fasírtot készítenénk. Ezzel a fűszeres töltelékkel rétegezzük a savanyúkáposztát. Tetejére házi vajat, ghít vagy tejszínt öntünk és ropogósra sütjük. Jó étvágyat hozzá!
Krémes hajdina zabkása kókusztejjel
- 1 csésze tejszínes hajdina vagy szokásos hajdina, egyik napról a másikra áztatva és öblítve
- 3 csésze víz
- Csipet só
- 1 csésze kókusztej
- 1 marék friss bogyó, tálalásra (opcionális)
Hajdina, víz + só közepes fazékba közepes lángon, forrald fel. Csökkentsd a hőfokot alacsonyra, és fedő alatt főzd 25 percig, vagy amíg meg nem puhul, rendszeresen kevergetve. Szükség esetén adj hozzá még egy kis vizet a főzés során.
Hagymás hajdinakása
Zsiradékon hagymát dinsztelünk, majd pár percig a hajdinát is együtt sütjük a hagymával. Kétszeres mennyiségű fűszeres vízzel felengedve, készre pároljuk.
HAJDINÁS ZÖLDSÉGEK
Gyógy-élelmiszer a hasnyálmirigynek, az érfalnak, az elmeszesedésre, a bél mérgeire, a versűrűségre, a szép bőrnek, az izületi gyulladásokra. Nem kell mérleg, nem kellenek számok, nem kell sok összetevő.
Hozzávalók:
– olaj, vaj vagy zsír
– 1 marok felszeletelt póréhagyma vagy hagyma
– 1-2 marok hajdina
– 1-2 sárgarépa
– laskagomba vagy shitake gomba,
– pár db kelbimbó,
– só,
– bors,
– kurkuma,
– esetleg őrölt kömény a kelbimbó miatt.
A hozzávalókból bármi elhagyható vagy pótolható bármivel.
A póréhagymát, a vízben leöblített hajdinát, a zöldségeket, gombát, olajon, vajon vagy zsíron megpirítjuk. Felöntjük vízzel, fűszerezzük és fedő alatt lassú tűzön (olykor-olykor megkeverve) puhára párojuk. Tálalásnál tehetünk rá chiliszószt, zöld leveleket (pl. rukkola), céklát, fermentált zöldségeket, de savanyúkáposzával is fogyaszthatjuk. Nagyon gyorsan kész van!
Hajdina vásárlása
A hajdinát számos formában megvásárolhatjuk: kapható szemes, dara és liszt is. Igény szerint találhatuk hántolatlan és hántolt, konyhakész, pirított, előfőzött, szárított magvakat. A hántolatlan hajdina barna színű, a maghéjakat el kell távolítanunk ahhoz, hogy fogyasztható legyen.
Számos bioboltban kapható a nyers (raw) szemes hajdina, amely hántolt és szárított, egyéb kezeléseknek nem vetik alá a magot. Ez a legolcsóbb megoldás, a hántolt köles, a konyhakész termékek ára a nyershez képest többszörös lehet. A nyers mag kiváló salátákba, chilis babhoz és különféle édességekhez, például chiakása, kókuszkása készítéséhez.
Az úgynevezett krémes hajdina (tejszínes hajdina vagy szokásos hajdina, egyik napról a másikra áztatva és öblítve) kiváló választás kásákhoz, mivel vízmegkötő képessége igen nagy. A zabpehelyhez hasonlóan használható reggelikészítéshez, kombinálható gyümölcsökkel, joghurttal, mézzel, mogyoróvajjal, a lehetőségek száma végtelen.
Hajdinalisztet tésztasütéshez vásároljunk.
Hajdinapehellyel készült növényi fasírtpor is kapható.
Ha jó minőségű konyhai turmixgépünk van, a szemes hajdinát magunk is megőrölhetjük, elkészíthetjük saját lisztünket.
A hajdinapehelyről minden jótékony hatás elmondható, ami a hajdináról is. Rendkívül gyorsan, percek alatt megfő, így villámgyors, tápláló, ízletes reggeliként szolgálhat a pörgős hétköznapokon is. Ízesíthetjük friss gyümölcsökkel, különböző aszalványokkal és magvakkal.