Sokan tudják, hogy az almaecet régóta használt háziszer, de kiváló fermentáció is kívülről és belülről. Már nagyanyáink, sőt ükanyáink idejében nagyra becsülték az almaecetből, vízből és mézből készített italt, amellyel enyhébb panaszok egész sorát kúrálták. Hiszen segít emésztési panaszok, anyagcserezavar esetén, felszakítja a lerakódott váladékot megfázásnál, csökkenti a koleszterinszintet és a fogyókúra jó kiegészítője — hogy csupán néhány példát említsünk. Mivel antibakteriális és gyulladásgátló hatású is, a régi időkben jelentős szerepet kapott a sebkezelésben. Külsőleg alkalmazva az almaecet természetes bőrápoló szer — kedvező hatással van testünk savköpenyére. Tehetünk belőle a fürdővízbe, használhatjuk arcvízként, szájvízként vagy hajöblitőként. Hatásos a korpa ellen és csillogóvá teszi a hajat. Finom ételek egészséges hozzávalója gyógyító ereje mellett az almaecet kifinomult fűszer is, amely egyetlen egészségesen étkező család konyhájából sem hiányozhat. Kiválóan alkalmas saláták, mártások, zöldség- és húsételek ízesítésére. Európa keleti részén egyébként még ma is frissítőként isszák az almaecetes vizet.
Inkább a házilag készített, tartósítószer nélkülit használjuk, mint a boltit.
Hogyan készítsünk almaecetet házilag?
Az almaecet előállításához szükséges alapanyagok általában minden háztartásban megtalálhatók:
- 5 l-es üveg
- alma 4 kg
- 30 dkg cukor
- víz
Hogyan készítsünk magunk almaecetet ?
Ha van egy kis régi almaecetünk, vagy esetleg ecetágyunk, adjuk hozzá. Ez felgyorsítja az ecetes erjedést.
Az almákat megmossuk, rohadt vagy hibás részeit kivágjuk, kidobjuk és a maradékot felaprítjuk. Az edényt legfeljebb háromnegyed részig töltsük meg (héjastul, magházastul mehet bele) Kb. 30 dkg cukrot elkeverünk kézmeleg vízben és feltöltjük úgy, hogy két ujjnyi hely maradjon az üveg szájáig a forrás miatt.
Semmi esetre se zárjuk le légmentesen. Tegyünk rá pamut vászont, vagy cheeseclothes anagot. Az ecetsav baktériumok munkájához folyamatos oxigénellátásra van szükség. 26-28 fok az ideális hőmérséklet az ecetképződéshez. 35 fok fölött az ecetsav-baktériumok elpusztulnak. Ha túl hideg van, leáll a működésük. Az alatt az idő alatt ragasztószagot (etil-acetát) érezhetünk. Amint kész az ecet, a szag eltűnik. Két-három hónap múlva elkészül az ecetünk. Mielőtt üvegekbe töltjük, szűrjük át. Ne használjunk fém szűrőt.
Töltsük az ecetet üvegekbe, és zárjuk le pl. dugóval.
Tetejét természetes pamut géz anyaggal (pl. cheeseclothes) lezárjuk és türelmesen várjuk az ecetesedést.
Az igazán jó ecetkészítéshez gyakorlat kell, ne keseredjünk el, ha elsőre nem sikerül.
Almaecet tetején ecetágy keletkezik
Ecetágy keletkezik a lé tetején az üvegekben 1-4 hónap alatt. Az ecetágyat felhasználhatjuk következő almaecet készítésnél. Minél idősebb az almaecet, annál intenzívebb lesz az íze.
Mire jó az almaecet?
Hihetetlen gyógyereje van!
- életfontosságú ásványi anyagokkal, többféle vitaminnal és nyomelemekkel, főként káliummal látja el a szervezetet
- javítja a veseműködést
- megakadályozza a szaprofita baktériumok elszaporodását a belekben
- erősíti, rugalmassá teszi a szöveteket
- javítja a vérkeringést,
- folyékonyabbá teszi a vért
- elősegíti a sebgyógyulást
- serkenti az anyagcserét
- erősíti a szervezet inimunrendszerét
- salaktalanít
- frissebbé, életerőssé tesz
- javítja az általános egészségi állapotot
- lassítja az öregedés folyamatát
D. C. Jarvis: Az almaecet és a méz