Az erjesztett, fermentált zabpehely finom, könnyen emészthető és hagyományos reggeli. Olyan egyszerű az elkészítése, mint az instant előre bezacskózott zabpehelyénak, de jóval olcsóbb és egészségesebb. Hozzákeverve néhány tápláló és probiotikus hozzávalót, kiváló bekapnivaló az egészséges közérzet támogatásáért!
Zabpehely fogyasztásának előnyei
Miért fermentáljuk a zabpelyhet?
Fermentálással egy csodálatos élesztős, enyhén savanykás ízt és krémes textúrát, hasznos mikroorganizmusokat, probiotikus ételt kapunk.
A rosszul működő emésztőrendszer számára – amely nem képes megfelelően emészteni -, ezek a már “előemésztett“,”erjesztett” fermentált élelmiszerek nem okoznak olyan terhelést, mint a nem fermentált társaik.
Hogyan fermentáljuk a zabot?
Igény szerinti mennyiségű (aprószemű, vagy durva) zabpelyhet egy tiszta befőttes üvegbe felöntünk annyi (előzőleg felforralt, vagy tisztított – lényeg, hogy klórmentes) vízzel, amennyi éppen ellepi, hozzáteszünk egy kanál mézet, összekeverjük, majd zárt üvegben hagyjuk állni és erjedni 18-36 órát szobahőmérsékleten.
Méz helyett vagy mellett használhatunk joghurtot, kombuchát, kiskanál almaecetet vagy kefírt is. A lényeg a Lactobacillus. Bátran kísérletezzünk!
Másnap, mikor már szép buborékos és nyitáskor szisszen, bátran fogyasztható akár így nyersen, akár főve.
Gyakori hiba, hogy a zabot a folyamat időtartamára hűtőbe tesszük, ami erősen megakadályozza az enzimaktivitást. Csak akkor tegyük a hűtőszekrénybe, ha a fermentáltálással már elértük a kívánt állagot és ízt, de még nem kívánjuk elfogyasztani. Hűtőben ezután még napokig eláll.
Ízesíthető bármivel még egy pici mézzel, kakaóporral, fahéjjal, mazsolával, almával… stb.