A legjobb, eredeti kovászos kenyér receptje! Miért jó a kovászos kenyér? Mire figyelj a kovász etetésénél és a kenyérsütésnél?
Aki csak kacérkodott a gondolattal, hogy otthon, maga készítené el a mindennapi friss kenyerét, vágjon bele! A megfelelően tenyésztett házi kovászból készült kenyér sokkal kevésbé fogja megterhelni a szervezetüket, mint a bolti fehér kenyér. A búzaliszt glutént tartalmaz, de a kovászolás – főként a hosszú kovász (legalább 48 óra) – megoldja a gluténérzékenyek problémáját, előemésztődik a gabona, a glutén és a keményítő tartalma könnyebben hasznosíthatóvá válik a szervezetünk számára.
Kovásszal jobb, mint élesztővel
A kovásszal élesztett kenyér receptje, még ha első pillantásra nem is tűnik egyszerűnek, rendkívül jó minőségű pékárut eredményez. Aki veszi a fáradtságot és nekiáll, olyan minőséget tud bevinni az életébe, mely szó szerint megfizethetetlen. Első lépcső az egészségesebb táplálkozás felé vezető úton.
Elkészítetted már az úgynevezett vad- vagy anyakovászt? Ha nem, először azt tenyészd ki, a receptjét itt megtalálod: Kovász készítése | A RECEPT
A kovász etetéséhez, frissítéséhez itt találsz útmutatót: Kovász frissítése, etetése
Amennyiben megvan már az aktív kovász, nekiállhatunk a kovászos kenyér elkészítésének!
Hozzávalók
- 150 g kovász
- 500 g liszt (BL80)
- 320 ml langyos víz
- 10 g só
Mértékegységek: 1 dekagramm (dkg) = 10 gramm (g)
- 1 evőkanál kovászt tegyünk egy tálba 75g liszttel és 75g vízzel, majd gyúrjuk össze. Hagyjuk érni konyharuhával letakarva 12 órán keresztül, szobahőmérsékleten.
- 500g lisztet és 320ml vizet keverjünk össze, majd hagyjuk állni 2 órán keresztül. A liszt és víz elkeverés, azaz összegyúrás után – meglehetősen ragacsos tésztalabdát kapunk. Ettől a folyamattól lesz finom, rugalmas a kenyérbél, úgy nevezzük, hogy autolizálás, pihentetés vagy önbomlasztás.
- Ezt követően adjuk hozzá a kovászt, majd dagasszuk 4 percen keresztül. Majd adjuk hozzá a sót is és dagasszuk további 2 percig.
- A tésztánkat olajjal kikent tálban pihentessük 3 órán át. Ha tehetjük, ez idő alatt 30 percenként hajtogassuk át úgy, hogy a széleit behajtogatjuk a tészta hasa alá, hogy feszes felszínű „gombócot” kapjunk. Egyre feszesebb, lágyabb textúrájú lesz.
- Formázzuk meg a kívánt kovászos kenyerünket és kelesszük kilisztezett kelesztőtálban 1-2 órán át, míg a kenyér 1,5-2-szeresére kel. (Hosszú kovász / 48-72 óra / esetén tegyük letakarva a hűtőbe – nehogy kiszáradjon – röpke 2,5-3 napra).
- Amikor elérkezett a sütés ideje, helyezzük a kenyeret sütőpapírral bélelt tepsibe, vagdossuk be a tetejét.
- Előmelegített, párásított sütőben, 250°-on, légkeveréssel süssük 25 percig, majd vegyük lejjebb a hőfokot 230°-ra és süssük további 20 percig. A kész kenyeret hagyjuk rácson kihűlni, mielőtt felvágnánk.
képek: Getty Images