Alábbiakban a legfontosabb tudnivalók, egy-két szabály és jótanács az anyakovász frissítéséhez:
- Ahhoz, hogy mindig bevethető legyen, legalább hetente egyszer, de inkább kétszer etetni, frissíteni kell.
- Frissítés során a kovászmaghoz adott liszt mindig legalább ugyanannyi, de inkább kétszerese kell legyen a kovászmag tömegének, különben éhes marad, összeesik, felemészti önmagát, legyengül, elsavasodik. Másképp fogalmazva inkább ritkábban, de többet adjunk neki enni, mint sokszor kevesebbet.
- Elég egy befőttes üvegben 150 grammot a hűtőben tárolni, normál esetben többre nincs is szükség. Ebből veszünk ki és szaporítjuk fel bedolgozás előtt, illetve frissítjük és rakjuk vissza a hidegre.
Elkészítetted már az úgynevezett vad- vagy anyakovászt? Ha nem, először azt tenyészd ki, a receptjét itt megtalálod: Kovász készítése | A RECEPT
Fehér kovász frissítési aránya
- 100% BL80 kenyérliszt
- 80-90% szobahőmérsékletű víz
Ha ritkábban sütsz…
Legalább heti egyszer frissítsd az anyakovászod, hogy életben maradjon. Ehhez a következőket kell tenned: kovászból hagyj meg kb 25 g-ot (a többit felhasználhatod palacsintába, nokedlihez, lepényhez..stb. vagy dobd ki ha nem kell), adj hozzá 100g lisztet és az anyakovászodhoz passzoló vízmennyiséget (pl. 90g-ot) keverd össze egy fakanállal, majd néhány órán keresztül tartsd szobahőmérsékleten, míg kétszeresére dagad, azután mehet rá a tető és vissza a hűtőbe.
Így mindig lesz bevethető, tettre kész kovászod a hűtőben!
Megvan a kovász, sütnéd már a kenyeret? Itt találod a kovászos kenyér receptjét Kovászos kenyér készítése otthon egyszerűen
A profi útmutatás innét származik: + még több tippet olvashattok: KovászLabor Az anyakovász frissítése és tárolása