Újházi Ede (1841-1915) és az ő híres levese: az Újházi tyúkhúsleves. A madarakból főzött levesek készítése könnyű. Zilahy Ágnes 19. század végi Tyúk leves receptje sem bonyolult, így szól:
Ha a tyúk fiatal, akkor együtt kell forró vízbe főni tenni mindenféle zöldséggel: répa, zeller, kalarábé, petrezselyem-gyökér, vereshagyma és néhány szem fekete borssal, sóval. Egy jó nagy kövér tyúkhoz vegyünk 4 liter vizet; ha a hús gyenge, töltögetni nem kell, csak csendesen, de folyton forralni; ha öreg a tyúk, akkor úgy járjunk el vele, mint a marhahússal; csak egy órai főzés után kell a zöldséget hozzáadni. Ha megpuhult a hús, le kell ezt is sűrű szitán szűrni és kevés sáfrányt, késhegynyi szerecsendió-virágot adjunk bele. Főzzünk e levesbe vékony tojással gyúrt laskát, vagy háznál készített csigatésztát.
Ez a leves Újházi levesétől első látásra csak a (csiperke) gombával és a zöldborsóval különbözik, na de nézzük az Újházi tyúkhúsleves hagyományos receptjét:
Hozzávalók
- Tyúk 1,5-2 kg
- Sárgarépa 4 db
- Petrezselyemgyökér (fehérrépa) 2 db
- Zeller 5 dkg
- Hagyma 1 nagy fej
- Fokhagyma 2 gerezd
- Paradicsom-paprika 1-1 db
- Gomba 5 dkg
- Só, egész bors
- Cérnametélt 5 dkg
Jó tudni: a húsleves főzésének alapszabályai!
Elkészítés
- Fogunk egy nagy lábost és a megmosott, megtisztított tyúkot valamint az összes zöldséget és fűszert 2 liter vízben (vagy amennyi épp ellepi) feltesszük főni. Addig főzzük az egészet, amíg a hús megpuhul. Fűszerezzük ízlés szerint.
- A tűzhelyről levéve a levest, leszűrés előtt negyed órát hagyjuk állni, hogy teljesen leülepedjék. Ezután finomszálú szűrőn kanállal átszedve, óvatos mozdulatokkal szűrjük le. A cérnametéltet külön, sós vízben megfőzzük.
- A tésztát és a megfőtt zöldséget is a leszűrt levesbe visszatesszük és így helyezzük az ebédlő asztalára.
Érdekesség: A főleg növényi eredetű vitaminok, fitotápanyagok, illetve antioxidánsok erősítik az immunrendszert, megszüntetik a gyulladásokat, segítenek legyőzni a fertőzéseket. Ezek a jótékony összetevők a csirkehúsleves alapanyagaiban is bőségesen megtalálhatóak.
Kanalazzuk be az egészet az egészségünk megőrzése érdekében. Jó étvágyat!