Augusztusban dübörög a nyár, de mégis kissé minden lelassul. Ez a hónap a bogyós gyümölcsöké: beérik az áfonya és a szőlő. Lehet fügét szedni, lekvárt készíteni belőle, vagy akár megaszalni. Olcsón juthatunk hozzá paradicsomhoz, paprikához: itt a lecsófőzés és a szilvalekvár befőzési ideje is.
Augusztus hónap szezonális vitaminforrásai, sláger zöldség-és gyümölcsei a következők:
Mit együnk augusztusban?
A nyár végi időszakban rengeteg vitamindús gyümölccsel és zöldséggel örvendeztet meg minket a természet, hogy felkészíthessük a tesztünket az őszi igénybevételre. Nézzük melyek azok a vitaminforrások, melyeknek minden bevásárlólistán szerepelniük kell, hacsak nem vagyunk olyan szerencsések, hogy a kertünkben teremjen.
A barack és szilva magas víz- és cukortartalmú, édes lédús és zamatos, ezáltal a nyári melegben könnyen kiválthatja vagy kiegészítheti egy-egy étkezésünket. Nem csak nyersen fogyaszthatók, kompót vagy lekvár formájában is elrakhatjuk, így télen is előhívhatjuk a nyári gyümölcsök édes emlékét. A szilvában sok az A-vitamin, a réz és a vas. Benzoesav- és kínasavtartalmának köszönhetően hatásos hashajtó.
A szőlőt legtöbben szeptemberi gyümölcsnek tartják, azonban a korai fajták, mint a Csabagyöngye vagy az Irsai Olivér már augusztusban szüretelhetők. Viszonylag alacsony energiaértéke mellé magas, közel 80%-os víztartalom párosul, melynek hála a szőlő remek méregtelenítő, vizelethajtó és emésztést segítő gyümölcs.
A dinnye igazi nyári finomság: egyszerre elégítheti ki az édesség iránti vágyunkat és oltja a szomjunkat a nyári hőségben. Magas rost- és víztartalma miatt kifejezetten ajánlott a fogyni vágyóknak.
A füge rákellenes, leve baktérium- és orsóféregölő. Emésztést javító, apró magja bélizgató, bélmozgást előidéző hatású.
Isteni recept szárított fügével:
Olasz mandulás és szárított fügés torta: Zelten Trentino recept
Szupergyümölcs/zöldség: a paradicsom!
A paradicsom igazi szuperétel magas táp- és ásványi anyag tartalma miatt. Van benne A, B1, B2 és C vitamin, folsav, kálium és antioxidáns hatású vegyületek, melyről kimutatták, hogy fontos szerepet játszanak a szív-és érrendszeri betegségek, a prosztatarák, a szájüregi, a gyomort, illetve a bélrendszert érintő daganatok megelőzésében. A paradicsom nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is csodaszer: pakolásként használva visszaállítja a bőr megfelelő PH értékét, a zsíros, pattanásos bőrre is gyógyír. A paradicsomot számos formában fogyaszthatjuk: nyersen, szárítva, toszkán Pappa al pomodoro paradicsom kenyérlevesnek, paradicsomszószt készíthetünk belőle (súgó), Minestrone leves alapjául szolgálhat… érdemes hát bevásárolni belőle, befőzéshez ideális a lucullus paradicsom választása.
A fokhagyma egyike legősibb gyógynövényeinknek. Használták az ősi Indiában, Kínában, Egyiptomban, Arábiában. Egyiptomban például 8 kilogram fokhagymáért egy férfi rabszolgát lehetett kapni. A Cheops piramis építésénél a fokhagyma-fejadag elmaradása miatt sztrájkoltak. Már Hippokratész adta fertőzések, bélbetegségek, asztma, fekélyek, epilepszia, kiütések ellen. Régen mézbe mártott fokhagymát rágtak vitalitásuk megõrzése érdekében. Érdemes különben kipróbálni, nagyon finom a mézben elkevert zúzott fokhagyma pirítós kenyérrel. A régi orosz hadseregben orosz penicillinnek nevezték. Természetes antibiotikum, megöli a betegség okozóit, gátolja növekedésüket, megerősíti a test védekező rendszerét. Nathanal aprora vagott fokhagymat kell belelegezni. Jó a csontritkulás megelőzésére. A cystein hatóanyag meregtelenítő hatású, közvetlenül hat a májra, regenerálja azt. A vérnyomást szabályozza. Tartós fogyasztása esetén az alacsony és a magas vérnyomás egyaránt ideálissá válik. Szeléntartalma a korai szakaszban lévő rákot gyógyítja, de allergia, izületi betegség, reuma, radióaktiv sugárzás hatásának csokkentésére is jelentős hatású. Jódtartalma miatt pajzsmirigybetegségre jó. Vesebajoknál, vesekövek esetén a fokhagymagerezdeket apróra vágva fehér borban főzik, a fokhagymadarabokat éhgyomorra reggel kevés borban veszik be.
Receptajánló:
Bruschetta fokhagymával és extra szűz olívaolajjal
A vöröshagyma a fokhagymához hasonlóan baktérium- és vírusölő, sebekre is használják, jó vértisztító. A hagymák minden fajtája jó, a snidling, póréhagyma, lilahagyma, zöldhagyma. Magas C-vitamin és fluortartalma van. Vércukor csökkentő, bélféregűző, vizelethajtó. Szoptató anyukák tejébe is átmegy a hatóanyaga.