A puncs ital könnyen összeállítható, finom, egészséges, rengeteg változata létezik és ezeket alkoholos vagy alkoholmentes kiadásban is elkészíthetjük. A puncs nemcsak finom, hanem egészséges ital is, mert amellett, hogy gyorsítja az emésztést és felmelegíti a hideg időben átfázott testet, még torokfájás és köhögés ellen is alkalmazható, főleg ha egy kevés mézet is teszel bele.
A puncs eredetileg 5 ízvilág és alkotóelem kellemes keveréke, úgy mint az erős (alkohol), gyenge (víz), édes (cukor), savanyú (citrusfélék) és fűszeres. Az erősséget az alkohol biztosítja, a gyengeséget a víz. Az édeset a benne lévő cukor, a savanyúságot a citrusfélék alkotják, az ötödik bázist pedig a fűszerek jelentik.
Nem csak karácsonykor érdemes nekiállnunk a puncs főzésének, partikra, bulikra is készítsünk gyümölcsös puncsot! Vigyázzunk azért vele, nagyon itatja magát!
A puncs legfőbb alkotóelemei
A puncs fűszerei
A fűszerek és a citrusok adják meg a puncs ünnepi jellegét! Karácsonykor mindenképpen kerüljön bele fahéj, szegfűszeg, vanília vagy csillagánizs. Ezek az édességekhez is gyakran használt fűszerek olyan hangulatot adnak a puncsnak, hogy rögtön az egész társaság a fazék köré gyűlik és az egész házat átjárja a karácsonyi illatvarázs. Emellett szerecsendiót, szegfűborsot, kardamomot, chilit, cayenne borsot, gyömbért, koriandermagot és feketeborsot is nyugodtan tehetünk a puncsunkba, ízlés szerint. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy az italhoz 3-4 fűszernél többet nem érdemes használni, mert a puncs jellegzetes citrusos aromájának is érvényre kell jutnia.
A puncs gyümölcsei: a savanyú citrusfélék
A citrusokat alaposan mossuk meg, mert a héját is nyugodtan belefőzhetjük a puncsba, vághatjuk a gyümölcsöket héjastúl cikkejekre, vagy akár azoknak csak a levét belefacsarva is készíthetjük az italunkat. Figyeljünk arra, hogy ízlésesen vágjuk fel a gyümölcsöket, hiszen ha kissebb-nagyobb széttrancsírozott cafatok úszkálnak majd a fazékban, akkor nem annyira bátran fog belőle merőkanalazni a társaság. A menta és a citromfű kiválóan passzol a puncshoz, nyugodtan szórhatunk bele ezekből a zöldfűszerekből is. A gránátalma élénk piros bogyói nagyon feldobják a puncsot, gyönyörűen lebegnek az ital tetején, és mikor szétrágjuk, az igazi ízorgia! Akarunk majd belőle inni többet még és még!
Tipp: Egy-egy dobozos gyümölcslével is megadhatjuk a puncs pikantériáját így az egész gyümölcsökből több marad a díszítésre. A citrusok leggyakrabban: citrom, narancs, ananász, papaya, gránátalma…
Alkohol és a puncs: milyen töményeket, szeszt érdemes a puncsba forralni?
Igazából a puncsnak nincsennek kőbe vésett szabályai az alkohol tekintetében, habár a hagyományok szerint régen rummal készítették. Ettől eltekintve nyugodtan kísérletezhetünk a nekünk szimpatikus alkoholfajtákkal. A puncsot készíthetjük víz helyett pezsgővel, adhatunk hozzá almabort, vörösbort vagy fehérbort is. Az alkoholtartalmú alapok mellett jól teljesít a tea, a tej, a különféle szűrt vagy szűretlen gyümölcslevek vagy a cider és a gyömbérsör is. Természetesen magát a rumot is lecserélhetjük más alkoholra, készülhet a puncs gin (Garrick Club puncs), aperol, tequila (mexikói puncs), whiskey, különféle likőr vagy vodka alapokon is. Igazi kuriózum lehet például a darjeeling tea, ananászlé, citrom és chili párosa töménnyel párosítva vagy alkoholmentes változatban is!
A puncsot ihatjuk melegen, összeforralva a fűszerekkel vagy hidegen, jégkockákkal lehűtve. A téli hónapokban inkább a forralt, meleg puncsokat érdemes fogyasztani, a hideg, jégkockával kínált puncsok ideje inkább a nyár. A meleg puncs jó kiegészítője a téli vendégeskedéseknek, hűvös estéknek. Könnyen elkészíthető, nagyobb bólés tálban kínálva szemet és lelket gyönyörködtető finomság.
Édesség
A puncsot édesíthetjük cukorral (érdemes barna nádcukorral kísérletezni), adhatunk hozzá mézet vagy bármilyen más természetes édesítőszert. Az édességet természetesen befolyásolhatjuk a hozzáadott gyümölcslevekkel is. A levek mellett a puncshoz adhatunk apróra vágott gyümölcsöt vagy különféle aszalványokat is, amelyek nem csak édesítik az italt, hanem igazi ízesszenciává válnak, ha kellő idei hagyjuk ázni az elkészült keverékben. A gyümölcsök közül kedvelt az alma, a banán, az ananász, a narancs, az érett körte, szilva vagy a bogyós gyümölcsök.
Puncs receptek
Hagyományos puncs készítése
Hozzávalók:
- fél liter enyhére főzött fekete tea
- fél liter narancslé
- 2 evőkanál citromlé
- 2 evőkanál méz
- 1 rúd vanília
- 1 rúd fahéj
- gyömbér, szegfűszeg, kardamom
- 2,5 deciliter rum
Először öntsd a teát egy fazékba, majd add hozzá a gyömbért és a fűszereket: fedő alatt alacsony lángon forrósítsd, hogy a folyadék átvegye a fűszerek zamatát.
A narancslevet a citromlével keverd el, majd vegyítsd a forró, fűszeres teával.
Hozzáadva a mézet és a vaníliát, melegítsd tovább, a rumot pedig csak a legvégén tedd bele: így az alkohol nem vész el.
Narancskarikával tálalva az igazi, a nagyobb darab fűszereket viszont szűrd le, mielőtt bögrékbe töltenéd.
Narancsos puncs
- változat: Alaposan megmosunk 1 citromot és 1 narancsot, és a héjukat lereszeljük. Felforralunk 6 dl vizet a gyümölcsök héjával, 1/2 rúd félbevágott vaníliával és 2 evőkanál cukorral. 3 evőkanál citromlevet és 2 dl narancslevet keverünk hozzá. Beleöntünk 1 dl rumot és 2 dl fehérbort, összeforrósítjuk.
- változat: A narancsos puncshoz a legjobb, ha adalékanyagmentes narancslevet használsz, de a rostokat jó kiszűrni, hogy szép, áttetsző legyen majd az ital. Fűszerezés terén általában az édesebb ízvilághoz használt szegfűszeget, fahéjat és vaníliát szokták javasolni, de a kísérletező kedvűek – akár csak egy-egy bögrébe – forraljanak maguknak csillagánizst, gyömbért vagy koriandermagot. A fekete borssal ízesített puncs elsőre szokatlanul hangzik, de, aki szereti a hagyományostól eltérő ízvilágot, feltétlenül próbálja ki. A chili, a Cayenne-bors vagy a kardamom szintén belekerülhet a forró italba, de ne ess túlzásba. Egyszerre nem érdemes túlfűszerezni a puncsot, mivel akkor teljesen érezhetetlen lesz a rum és a citrusok eszenciája. Kristálycukor helyett a barna nádcukor vagy a méz lágyabb ízt kölcsönöz a kész italnak, és fekete teával lehet még csökkenteni az alkohol erős ízét, ha szükségét érzed. Az édesítésnél légy résen, hiszen a gyümölcslevek eleve sok cukrot tartalmaznak.
Almapuncs
Felforralunk 1 l almalevet 2 rúd fahéjjal és 2 db meghámozott és cikkekre vágott almával. Ha forró, elzárjuk, és 1 dl pálinkát adunk hozzá. Bögrébe öntve azonnal fogyasztjuk.
Ananászos puncs
Apró kockákra vágunk 2 szelet ananászt, megszórjuk 2 teáskanál porcukorral, 2 dl vörösbort locsolunk rá, majd 1 órát állni hagyjuk. Ezután felforraljuk 1,5 dl fekete teával, majd a tűzről levéve 2 evőkanál citromlével ízesítjük, forrón kínáljuk.
Vadásztea
Megfőzünk 1l fekete teát, cukorral ízesítjük, majd hozzáöntünk 2 dl fehérbort és 1 dl barna rumot, forrón fogyasztjuk.
Almás forralt bor
Felforrósítunk 4 dl almalevet (ne forraljuk sokáig), belekeverünk felkockázott almát, 4 szelet citromot, egy csipet fahéjjal és cukorral ízesítjük, majd hozzáöntünk 4 dl fehérbort, és azonnal kínáljuk.
Szőlős forralt bor
Felforralunk 3 dl piros szőlőlevet és 3 dl vizet. Hozzáadunk 2 citromkarikát, csipetnyi szegfűszeget és fahéjat, majd cukorral ízesítjük. Hozzáöntünk 4 dl vörösbort és 2 marék leszemezett szőlőt, 2-3 perc pihentetés után forrón kínáljuk.
Karácsonyi puncs
Öntsük bele egy lábasba ribizlilevet, narancslevet, vörösbort, cukrot, fűszereket (szegfűszeg, fahéj) és egy félbevágott vanília rudat, majd forraljuk fel. Közben vágjunk fel 1 narancsot szeletekre, és adjuk hozzá. Ha alaposan összeforrt, már meg is kóstolhatjuk!