RECEPTVADÁSZ

  • Főoldal
  • Receptgyűjtemény
  • Gyógynövények
  • Fermentálás
  • Növényi tejek
  • Blog
2
január 07, / Közzétéve Recept

A marha részeinek felhasználása: melyik húsból mit főzzünk?

A marha részeinek felhasználása: melyik húsból mit főzzünk?

Először is, a szarvasmarha elnevezései:

A hím állatot bikának, a heréltet fiatalon tinónak, később ökörnek, a nőstényt tehénnek, a még nem ellett nőstényt üszőnek, a nem ivarérett fiatal állatot borjúnak hívják.

A marha részeinek felhasználása

A marha részeinek felhasználása

1: Bélszín, vesepecsenye /Tenderloin/ (borjú esetén ez a szűzpecsenye /Top sirloin/): egyben sütve, steak (sütési fokozatok) frissensültnek szeletelve vagy párolva rövid lében sütjük puhára. Ez a marhahús legkisebb és egyben legértékesebb része. A vesepecsenye omlós és puha. Drága árkategória. Ezt a húsrészt érlelés nélkül is lehet úgy sütni, hogy a közepe véres marad, így adja ki az igazán jellegzetes ízét. Egészben(Wellington bélszin) ill. frissensütés, darálva,(tatár beefsteak) csíkozva párolni (Stroganoff bélszín).
2: Lapos hátszín /Short loin/: ez a fartő feletti rész. Részei a csontos és a puha hátszín. Hasonlóan készíthetjük, mint a bélszínt: egyben sütve,steak (sütési fokozatok) frissensültnek szeletelve, göngyölve, töltve vagy párolva rövid lében sütjük puhára különböző módokon. Ebből készül például a tatár beefsteak. Drága árkategória.
3: Magas hátszín (rostélyos) /Rib/: ez a tarja, a nyak felé található a marha hátán. Hasonlóan készíthetjük, mint a bélszínt: egyben sütve,steak (sütési fokozatok) frissensültnek szeletelve, göngyölve, töltve vagy párolva rövid lében sütjük puhára különböző módokon. Ha nem fiatal a hús, pároljuk! Közepesen drága árkategória.
4: Felsál: a marha hátsó combjának a része. Egyben vagy frissen sütve szeletelve, göngyölve, töltve, párolva és főzve. Drága árkategória.
5: Dió vagy gömbölyű felsál: készíthető elősütés után párolva, töltve és főzve is. Ha borjúhús, akkor frissensültnek is. A marha hátsó combjának a része. Közepesen drága árkategória. Nagyon szép nagy szeleteket lehet vágni belőle.
6: Fehér pecsenye: főzve vagy párolva szokták készíteni. Ha fiatal a hús (borjú) frissen sütve is kiváló. Drága árkategória.
7: Fekete pecsenye: főzve vagy párolva szokták készíteni. Ha fiatal a hús (borjú) frissen sütve is kiváló. Közepesen drága árkategória.
8: Fartő /Round/ (Spitz): főzve, elősütés után párolva. A fartőből készült steak a kötőszöveti kollagén miatt többnyire zamatosabb, mint a vesepecsenye. Közepes árkategória.
9: Kereszt fartő /Sirloin/: a lapos hátszín vége. Főzve, elősütés után párolva. Közepes árkategória.
10: Farok (ökör uszály): levesbe főzhetjük marhafarok levesnek (ökör uszály leves), párolhatjuk, vagy finom pörköltöt készíthetünk belőle akár vadasan is. Készíthetünk belőle gulyást és ragut is. Alacsonyabb árkategória.
11: Lábszár /Shank/: pörköltnek, (gulyás)levesnek nagyon finom főve. Készíthetünk belőle tokányt is, de a csülköt meg is süthetjük. Alacsonyabb árkategória.
12: Lábak: pörköltnek, levesnek vagy apróhúsételekhez is jó. A borjúláb rántva is finom. Alacsonyabb árkategória.
13: Lapocka (Stefánia): a marha első combja. főzve, levesnek (gulyás, húsleves), pörköltnek, párolva, apróhúsételekhez, tokánynak. Közepes árkategória.
14: Szegy eleje /Brisket/: a marha mellkasának legalsó részén található. Főzve, párolva, töltve és füstölve fogyasszuk. Finom pörkölt készül belőle. Alacsonyabb árkategória.
15: Szegy hátulja /Plate/: nagyjából ugyanazok az ételek készülnek belőle, mint amik a szegy elejéből. Ugyanaz a felhasználási módjuk is.
16: Hasaalja vagy lebenyeg /Flank/: hosszúkás és lapos, erős, szálas szerkezetű húsrész. Főzve, pörköltnek, apróhúsételekhez (pl. tokány). Ebből készül a divatos Flank steak.
17: Nyak vagy tarja /Chuck/: Apróhúsételekhez (gulyásnak, pörköltnek, tokánynak) és főzve vagdalt húsokhoz használható fel. Alacsonyabb árkategória. Szaftos, omlós húsrész, levesnek kiváló. Nagyon finom leveshúsnak különböző mártásokkal.
18: Fej: Kocsonyának, levesnek, apróhúsételekhez (gulyásnak, pörköltnek, tokánynak). A marhapofa nagyon ízletes sütve is. A nyelv főzve, párolva és füstölve (füstölt marhanyelv) is felhasználható.
19: Ökörszáj (pofa): rántva, főzve salátába (ökörszáj saláta).

Marha Belsőségek:

Agyvelő: rántva, pirítva, vesevelőnek.
Nyelv: főzve, pácolva-füstölve.
Szív-tüdő: savanyú tüdőnek, pörköltbe.
Máj: kenőmájasnak, pirítva (resztelve), rántva.
Vese: pirítva, vesevelőnek, savanyú tüdőnek, vesepudingnak.
Bika here: pirítva, pörköltnek.
Hasnyálmirigy, pajzsmirigy: rántva, pirítva, grillezve.
Pacal: levesnek, pörköltnek, rántva.
Csontok: csontleves, alaplé, velős csont.

A marhahús vásárlásánál figyeljünk oda a hús színére: ha világos piros (élénk), akkor valószínűleg fiatal volt az állat. A faggyú is sokat elárul: minél sárgásabb, annál öregebb volt az állat.

És még valami!
Jó tudni: az ízek mindig a csont melletti húsban, és a zsírban teljesednek ki!

  • Tweet
Kulcsszavak: hús, legnépszerűbb, marha, marha részei

Érdekes lehet még

Ízletes finomfőzelék recept
Finomfőzelék hagyományosan nagyi konyhájából
Grillezett fokhagymás csirke
EGYIK LEGJOBB GRILLEZETT CSIRKE RECEPT MÉZES FOKHAGYMÁS GRILLEZETT CSIRKE…
Almás torta
Gyors almás torta recept

ÉRDEKES TARTALMAK

  • gofri

    A tökéletes gofri elkészítése

    Ez az egyetlen gofri recept, amelyre szükséged ...
  • Bodzaszörp készítése hagyományosan, tartósítószermentesen

    A bodza virágokból szárítva készülhet tea, pezs...
  • gyros pita

    Gyros recept: házi készítésű görög csirke gyros

    Legnépszerűbb gyros recept A gyros a világ egyi...

© 2023 Receptvadász Minden jog fenntartva.

TOP