A hűvös és borongós őszi napok könnyen elronthatják a hangulatunkat, ebben az időszakban gyakoriak a meghűlések, köhögéssel és náthával járó fertőzések. Helyes táplálkozással, rendszeres vitaminfogyasztással ősszel is egészséges és fitt, immunrendszerünk pedig erős marad.
Ősszel fordítsuk a figyelmet az éppen termő zöldségekre és gyümölcsökre, mint például az alma, birsalma, datolyaszilva, brokkoli, édeskömény, kínai kel, padlizsán és a káposzta. Továbbá ilyenkor a legjobb választás a mogyoró, dió, és a mandula is.
Ha már a füleden jön ki az alma minden formája októberre almakompótként, almás rácsos -, vagy almás-zabpelyhes süteményként, hideg almalevesként … – habár rendkívül egészséges, naponta egyet próbáljunk meg elfogyasztani belőle mindenképp – nem kevésbé értékes gyümölcs ősszel a gránátalma, a körte valamint a birsalma sem. Az utóbbiakat fogyaszthatjuk sütve, főzve, kompótnak: a téli esték igazi megkoronázása lesz egyet-egyet elővenni belőlük. A tisztított, felaprított gyümölcs húsának megbarnulását megakadályozhatjuk, ha a főzővizébe kis citromlevet facsarunk, ízesítsük fahéjjal, szegfűszeggel.
Az olajos magvak: Dió, mandula, mogyoró
Naponta egy kis maréknyi dióféleség elfogyasztása csökkentheti a legsúlyosabb, életet veszélyeztető betegségek kialakulásának kockázatát és egyúttal enyhíti ezek lefolyását – olvasható az International Journal of Epidemology című folyóiratban.
Mint a felmérésből kitűnt, a dióféleségek – köztük a mogyorófélék és a mandula – rendszeres fogyasztásának jótékony hatása leghatározottabban a légzőszervi megbetegedések, a cukorbetegség, valamint a neurodegenerativ (a központi idegrendszer specifikus területein az idegsejtek pusztulásával járó) kórképek, mint például az Alzheimer-kór, illetve a Parkinson-kór előfordulásának csökkenésében mutatkozik meg, de hozzájárul a keringési rendszert érintő rendellenességek, valamint a daganatos betegségek létrejöttének megakadályozásához is. A betegségek kialakulása elleni védelemhez elegendő napi 15 grammnyi dióféle elfogyasztása.
Káposztafélék: olcsó vitaminforrások
A káposztafélék közé tartoznak: fejes káposzta, lila káposzta, kelkáposzta, kínai kel és fodros kel. De ide soroljuk a kelbimbót, karfiolt és a brokkolit is.
A zöld színű káposztafélék különösen gazdagok K-vitaminban, klorofillban, jó E-vitamin, vas, kalcium- és káliumforrások, de tartalmaznak béta-karotint, rostanyagot, folsavat, tiamint (B1-vitamin) is. A legtöbb tápanyagot a sötétebb színű, külső levelek rejtik. Vásárláskor válasszunk minél sötétebb, de csak sérülésmentes, fényes levelű, tömör fejű káposztákat.
A káposztában található kálium jó a szívnek, a kalcium a fogaknak és a csontoknak, míg a vas és a zöld növényi színanyag a vérképzéshez szükséges. A vörös színű fajták színét adó festékanyag, az antocián gátolja bizonyos baktériumok szaporodását, ezenkívül gyulladásátló hatású és enyhíti a torokfájást. Magas rostanyagtartalma serkenti az emésztést, gyorsítja a béltartalom áthaladását, tisztítja a szervezetet és javítja az ellenálló képességet. Fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek hasznos táplálék, de tisztító hatása miatt rendszeres fogyasztása segít a reumás és a köszvényes betegeken, valamint bőrbetegségek esetén is kedvező hatású: belsőleg tisztít.
Káposztafélék felhasználása salátákhoz
Leginkább az ecetes-köményes káposztasaláta terjedt el, pedig a káposzta ennél sokkal értékesebb saláta alapanyag. Zöldséggyalun vékonyan lereszelve vagy késsel vékonyan felcsíkozva jól társíthatók sárgarépával, almával és céklával is. Öntetként a krémes joghurtos, majonézes vagy a mustáros-olajos-ecetes önteteket ajánlom.
A brokkolit salátákhoz nyersen, főzve (roppanósra párolva) és sütve is felhasználhatjuk.
Nyersen vágjuk fel apró rózsákra vagy káposztagyalun reszeljük le. Ebben az esetben, mint zöld saláta alap használjuk fel, keverve más zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, sajtokkal, csonthéjas magvakkal.
Sütve rózsáira szétszedve, olívaolajban megforgatva süssük ~20 percig, míg a megpuhul. Teljes kiőrlésű gabonákhoz, tésztához, rizshez keverhetjük.
A brokkoli rózsáit roppanósra úgy készíthetjük, hogy bugyogó vízbe helyezzük és csak 3?4 percig főzzük. Utána hideg vízzel átöblítjük, hogy ne főjjőn tovább. Tehetünk a vízbe egy kevés szódabikarbónát, hogy a szép zöld színe megmaradjon.
A karfiol kellemes, enyhén diós íze sütve finom saláta alap. Ugyanúgy süssük, mint a brokkolit. Fűszerezéséhez használhatunk római köményt, piros paprikát, koriandert, parmezánt. Kombinálhatjuk lencsével, teljes kiőrlésű gabonákkal, locsoljuk meg olajos öntetekkel.
A kelbimbót salátákhoz nyersen és sütve is felhasználhatjuk. Nyersen előkészítve nagyon vékony szeletekre vágjuk késsel. Almával, sárgarépával, sajtokkal és diófélékkel igazán mesés végeredményt kapunk. Sütése hasonló a többi káposztafélékéhez, de a nagyobb kelbimbókat vágjuk ketté. Sült baconnel, pirított dióval, aszalt gyümölcsökkel, gránátalmával, olajos öntettel kombinálva ellenállhatatlan vitaminbombát készíthetünk.